Ukrayna ile Türkiye’nin savunma sanayi iş birliği Ankara’da masaya yatırılıyor

Ukrayna ile Türkiye, savunma sanayi alanında iş birliği imkanlarını görüşmeye devam ediyor.

İnterfaks-Ukraina ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna-Türkiye Hükümetler Arası Askeri-Teknik İş Birliği Komisyonu, 3-5 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ankara’da bir araya geliyor.

Ukrayna savunma sanayi sektörüne yakın bir kaynağa dayandırılan haberde, “Komisyon toplantısında, savunma sanayi alanında bugün var olan iş birliğinin derinleştirilmesi ve bölgedeki jeopolitik duruma bağlı yeni eğilimlerle ilgili ortaklığın genişletilmesi imkanlarının ele alınmasının planlandığı” belirtildi.

Kiev ile Ankara, askeri-teknik iş birliği anlaşmasını 2014 yılında yenilemişti. İş birliği kapsamında zırhlı uçak yapımı, uçak motoru, radar, navigasyon, iletişim, füze sistemleri gibi alanlarda ortak çalışmalar yürütülmesi kararlaştırılmıştı.

Ukrayna’nın, Türk uçağı “Hürjet”in ve ana mubarebe tankı “Altay”ın motorlarını tedarik edebileceği gündeme gelmişti.

Ukrayna devlet savunma sanayi işletmesi Ukroboronprom ile Türk Aselsan şirketi arasında, optoelektronik ekipman üretimi alanında iş birliğine gidilebileceği açıklanmıştı.

Ukroboronprom bünyesindeki Ukrinmaş şirketi ile Havelsan Hava Elektronik Sanayi, daha önce ortak radar üretimi konusunda anlaşmaya varmıştı.

3.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.