Ukrayna ile İngiltere arasında yeni dönem: Stratejik ortaklık ve serbest ticarete ilk adım

Ukrayna ile İngiltere devletleri arasında stratejik ortaklık, serbest ticaret ve siyasi iş birliği öngören anlaşmalar imzalandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iki ülke arasında serbest ticaret ve stratejik ortaklığa gidilmesini de kapsayan anlaşmalara imza attı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu tarihi bir an. Başbakan Boris Johnson’un ifade ettiği gibi,  bu anlaşmalar daha fazla ticaret, güvenlik ve iş birliği anlamına geliyor. Avrupa’nın iki kanadı, batısı ve doğusu birbirine daha da yakınlaştı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Taras Kaçka ise Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Ukrayna ile İngiltere arasında serbest ticarete yönelik imzalanan anlaşmanın içeriği hakkında bilgi verdi.  Anlaşmanın “continuity agreement” olarak adlandırıldığını belirten Kaçka, iki ülke arasında gümrük tarife kotası uygulanan ürünlerin değişmeyeceğini, ancak kotaların yüzde 13-20 oranlarında artırılacağını ifade etti.

Kaçka, anlaşmanın şartlarının iki yıl sonra gözden geçirileceğini, gümrük vergilerinin sıfırlanması konusuyla ilgili müzakerelerin ise anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra ele alınacağını kaydetti.

Bu arada Zelenskiy, İngiltere’nin Ukrayna’ya iki ülke arasındaki ticarete yönelik 2,5 milyar pound tutarında kredi garantisi sağladığını duyurdu.

9.10.2020

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.