Ukrayna İçişleri Bakanlığı: “Rusya seçimlerinde oy kullandırmayacağız”

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, önümüzdeki pazar günü yapılacak Rusya devlet başkanlığı seçimlerinde Ukrayna’da oy kullanma işlemlerine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “18 Mart Pazar günü Kiev, Harkiv, Odessa ve Lviv kentlerinde bulunan Rusya diplomatik temsilciliklerinde güvenlik önlemleri artırılacak. Rusya vatandaşlarının oy kullanmak için temsilciliklere girişine izin verilmemesi öngörülüyor” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın, Kırım’da Rusya seçimlerinin yapılmaması yönünde Moskova’ya nota verdiğini belirten Avakov, ancak Kırım’daki seçimlerin iptal edilmesi halinde Ukrayna topraklarında Rusya vatandaşlarının oy kullanmasına izin verileceğini söyledi.

Milliyetçiler tehdit etmişti 

Ukrayna’daki milliyetçi örgütler, 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak Rusya Devlet Başkanlığı seçimleri için Ukrayna’da kurulacak seçim sandıklarını bloke etmeye, Rusya vatandaşı seçmenlere oy kullandırmamaya hazırlandıklarını açıklamıştı.

Svoboda, Pravıy Sektor ve Naysionalnıy Korpusk adlı parti ve örgütler tarafından yayımlanan ortak bildiride, “Ukraynalı milliyetçiler, Rusya seçimleri için Ukrayna’da oy kullanılmasının akıl ve ahlak dışı olduğunu düşünüyor. Kremlin, ilhak edilen Kırım’da ve işgal altındaki Donbass’ta kendi başkanının sözde seçimlerini yapacak. İşte bu nedenle milliyetçiler, Ukrayna topraklarında Rusya başkanı için rahatça oy kullanılmasını engelleyecek” denilmişti.

Milliyetçi örgütler, Ukrayna’da Rusya seçimleri için sandık kurulacak olan binaları abluka altına alma, seçmenleri de rahatsız etme niyetlerini ilan etmişti.

17.3.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.