“Ukrayna, ‘Hayal’ini sattı”: Dünyanın en büyük uçağını Çin mi aldı?

225

Çin medyası, Ukraynaca “Hayal” anlamına gelen “Mriya” isimli AN-225 tipi uçağı Çin Hava Yolları’nın satın aldığını öne sürdü.

Çin devlet kanalı CCTV News, Ukrayna devlet işletmesi Antonov ile Çin hava yolu şirketi China Airspace arasında 30 Ağustos tarihinde imzalanan anlaşma ile, AN-225 uçağının tüm haklarının ve teknik çizimlerinin Çin’e geçtiğini açıkladı.

Korrespondent.net’in haberine göre, böylece Çin’in havacılık alanında çok gelişmiş bir teknolojinin sahibi olduğu, Çin yapımı ilk AN-225’in üretiminin 2019 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi haberi, “Ukrayna, Sovyet Hayal’ini sattı” başlığıyla duyurdu.

Ukrayna’dan yalanlama

Antonov şirketi ise, AN-225 uçağının telif haklarının Çin’e satıldığını yalanlandı. Yapılan açıklamada, “Çinli Aerospace Industry Corporation of China (AICC) şirketi ile yalnızca AN-225 programına yönelik işbirliği anlaşması imzalandı” denildi.

Anlaşmanın, modernize edilmiş ikinci AN-225’in üretimi ve ilerleyen dönemde uçağın seri üretimine geçilmesi konusundaki mutabakatı içerdiği ifade edildi.

Sovyetler Birliği’nin uzay mekiği Buran’ı taşımak için Ukrayna’da 1985-1988 yılları arasında üretilen AN-225, 2001 yılında modernize edilerek yeniden kullanılmaya başlandı. Şu ana kadar sadece bir adet üretilen AN-225, geçtiğimiz aylarda ticari uçuşlara başlamıştı.

cin

ukr

2.9.2016

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.