Ukrayna, Gürcistan ve KKTC’den sonra: Türkler için bir “kimlikle seyahat” ülkesi daha

Türk vatandaşlarının pasaport olmaksızın, TC kimlikleri ile seyahat edebildikleri üç ülke var: Gürcistan, Ukrayna ve KKTC. Şimdi bu listeye 4’üncü ülke eklendi:

Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer’in verdiği bilgiye göre, Türkiye ile Moldova arasında, karşılıklı kimlikle seyahatin bugünden itibaren başlıyor.

Büyükelçi Sökmensüer, Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Sökmensüer, iki ülke arasında imzalanan ve 19 Şubat 2019 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlayacak anlaşmaya göre, vatandaşların yeni tip çipli kimliklerle Moldova’da her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabileceğine işaret etti.

Anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Ekim 2018 tarihinde Moldova’yı ziyareti esnasında imzalandığını hatırlatan Sökmensüer, “Anlaşma, Türkiye ile Moldova arasındaki dostane ilişkilerin ve stratejik ortaklığın somut neticesi olmuştur.” dedi.

Sökmensüer, Türkiye’nin, Moldova vatandaşlarının en çok tercih ettiği turizm istikameti olduğuna da dikkati çekti.

Kimlikle seyahatin vatandaşlara kolaylık sağlayacağını vurgulayan Sökmensüer, “Geçen yıl Moldovalı turistlerin yüzde 35’i, yani 80 bin kişi Türkiye’ye gitti. Türkiye’den Moldova’ya ise 20 bin turistin geldiğini biliyoruz. Böylelikle turist sayılarının katlanarak artacağına inanıyorum” diye konuştu. (t24.com.tr)

19.2.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.