Ukrayna GSYH’sinde dolar bazında tarihi rekor

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yuliya Sviridenko, ülke GSYH’sinin değerinin bu yıl sonunda dolar bazında yaklaşık 195 milyar dolara çıkarak tarihin en yüksek seviyesinde kaydedilmesinin beklendiğini açıkladı.

Facebook paylaşımında ekonomi verilerini değerlendiren Sviridenko, “Önümüzdeki yıl, çeşitli progamların hayata geçirilmesi sayesinde GSYH’de yüksek büyüme oranlarına ulaşmayı planlıyoruz. Özellikle, konut binalarının büyük ölçekli termal modernizasyonu, Ukrayna’nın güneyindeki sulama sistemlerinin kapsamlı restorasyonu, büyük miktarda ucuz ipotek kredisi, ihracatçıların aktif finansmanı…” ifadelerini kullandı.

Uluslararası büyük yatırım şirketlerinin ve fonlarının temsilcileriyle çevrim içi toplantıda bir araya geldiklerini belirten Bakan, önümüzdeki yıla ilişkin makroekonomik göstergelerin ve tahminlerin kademeli olarak iyileşeceği konusunda yatırımcıları bilgilendirdiklerini aktardı.

Ukrayna’da resmi verilere göre ilk üç çeyrekte ekonomik büyüme geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 seviyesinde kaydedildi.

IMF, Ukrayna ekonomisi için 2021 büyüme beklntisini yüzde 4’ten yüzde 3,2’ye indirmişti.

29.11.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.