“Ukrayna, gazeteciler için en tehlikeli ülke”

Bu haber 17 Haziran 2015 - 7:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1015032284

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkiları (AGİT) ev sahipliğinde Viyana’da düzenlenen ‘Çatışma döneminde gazetecilerin güvenliği, medya özgürlüğü ve çoğulculuk’ başlıklı toplantıda konuşan BM Yetkilisi İvan Simonoviç, Ukrayna’nın basın çalışanları için teşkil ettiği tehlikeye dikkat çekti.

Kiev’de suikasta kurban giden muhalif gazeteci Oles Buzina’yı hatırlatan Simonoviç, Ukrayna’nın sadece Donbas’taki çatışma bölgesinde görev yapan gazeteciler için değil; ülkedeki tüm basın çalışanları için tehlike teşkil ettiğini belirtti. Oles Buzina’nın Kiev yönetimini eleştiren bir gazeteci olduğuna vurgu yapan Simonovic, gazetecinin öldürülmesinden sorumlu olanların hala tespit edilemediğini söyledi.

Oles Buzina, Nisan ayında Kiev’de yaşadığı apartmanın önünde, yüzleri maskeli iki kişi tarafından kurşun yağmuruna tutulmuş ve olay yerinde hayatını kaybetmişti. Buzina’nın yanı sıra Kiev’i eleştiren gazeteciler Sergey Suhobok ve Oleg Kalaşnikov da cinayete kurban gitti.

Ukrayna’nın doğusunda (Donbass) Nisan 2014’ten bu yana devam eden çatışmalarda, Ruslar başta olmak üzere yabancı gazeteciler de hayatını kaybetti. Uluslararası Rusya Bugün ajansının foto-muhabiri Andrey Stenin, Birinci Kanal kameramanı Anatoliy Klyan, Rossiya TV kanalı muhabiri İgor Kornelyuk ve ses mühendisi Anton Voloşin, Ukrayna’nın doğusunda görevleri sırasında öldürüldü. (Sputniknews)

17.06.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.