Ukrayna: “Fransa’daki Sarı Yelekliler eylemlerinde Rusya’nın parmağı var”

Ukrayna Güvenlik Konseyi (SBU), Fransa’daki hükümet karşıtı protestoların organizasyonuna Rus istihbaratının dahil olduğunu iddia etti.

Facebook sayfasından bir açıklama yayımlayan SBU, Fransa’daki hükümet karşıtlarının Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Rus Askeri İstihbaratı’nın (GRU) talimatlarıyla hareket ettiğini öne sürdü.

SBU, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti bayrağı taşıyan iki Sarı Yelekli’nin yer aldığı Paris’te çekilmiş bir fotoğrafı iddiasının kanıtı olarak savundu.

Açıklamada sözlerine yer verilen SBU Başkanı Vasiliy Gritsak, “Uluslararası sınırlar, Rus hibrit saldırganlığı için engel değil. Avrupa’yı tehdit olarak gören Kremlin, kirli metotlarla Avrupa’nın istikrarını bozuyor” ifadelerini kullandı.

SBU, Rus istihbaratının Paris’teki olayların benzerleri için Belçika, Almanya, İspanya, Bulgaristan ve diğer Avrupa ülkelerinde hazırlık yaptığını da öne sürdü.

SBU, daha önce birçok kez Rusya’yı uluslararası hukuku ihlal etmekle ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmekle suçlamıştı. Rusya ise bu suçlamları reddediyor. (Sputnik)

9.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.