Ukrayna ekonomisinde yılın özeti: “Canlanma var, ama yetersiz…”

eko1

Yılın başarısı

Krizle mücadele eden ülke Ukrayna ekonimisinde canlanma başladı. Üç yıl aradan sonra ilk defa GSYH yılı artıda kapatıyor. Kriz öncesi dönemden henüz uzak olunsa da, çoğu uzman yaşanan hareketlilik karşısında yimser.

Temmuz-Eylül döneminde GSYH büyümesi, Merkez Bankası’nın yüzde 1,6 beklentisinin üzerine çıkarak yüzde 2 olarak kaydedildi.

Kamu sektöründe tüketim canlandı, ancak hane tüketiminde artış düşük (yüzde 4,9) oldu.

Ukrayna Merkez Bankası, yılın dördüncü çeyreğinde ekonominin itici gücünün tarım sektörü olduğunu açıkladı.

Ancak ülkede genel gidişata bakıldığında, ekonomideki canlanma henüz hayata yansımıyor. Birçok sektör hala ekside.

Yılın tahmini

Ukrayna’da 2015 yılında yüzde 48,7’yi bulan sert devalüasyonun ardından, grivnanın değer kaybının bu sene de yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Hükümet sene başında ortalama dolar kuru tahminini 24,1 grivna olarak belirlese de, daha sonra bu rakam 27,2 grivna olarak revize edildi. Bu tahmin büyük ölçüde gerçekleşti.

Yılın hüsranı

Ekonomistler, Ukrayna hükümetinin özelleştirmeler konusunda koyduğu hedefleri yerine getirememesini “başarısızlık” olarak yorumluyor. Örnek olarak ülkenin en büyük işletmelerinden Odessa Liman Fabrikası’nın hala satılamaması gösteriliyor. Bunun neticesinde 17 milyar grivna gelirden mahrum kalınırken, bütçe açığını kapatmak için para basıldı.

Yılın süprizi

Ukrayna’da ekonomi cephesinde bu sene en beklenmedik gelişme, ülkenin en büyük bankası Privatbank’ın kamulaştırılması oldu. Ukrayna Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oleg Çuriy, “Devlet, Privatbank’ın özelleştirmesinden kazançlı çıkmayacak. Bankanın sermaye yeterliliğinin artırılması için, 116 milyar grivna harcanacak ve böylece kamu borcu artacak Bu, kötü bir karardı, ama alınabilecek en iyi karardı” açıklamasını yaptı. Çuriy, Privatbank’ın kamulaştırılması sonrası her Ukraynalının 3 bin grivna daha borçladığını söyledi.

Hangi sektörlerde üretim arttı, hangilerinde düştü?

Ukrayna’da 2016 yılında üretiminde geçen yıla kıyasla artış ve düşüş kaydedilen bazı ürünler şöyle:

Tavuk eti: +%38

Şeker: +%20

Ayçiçek yağı: +%14

Hafif sanayi: +%25

Ekmek: -%21

Doğal gaz: -%22

Dökme demir : -%25

Çikolata: -%45

Metal: -%32

Kömür: -%54

Elektrikli motor: -%54

Vagon: -%94

26.12.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.