Ukrayna ekonomisi nereye gidiyor? Üç farklı senaryo

eko

Ubr.ua, ekonomistlerin görüşlerine başvurarak, Ukrayna ekonomisine ilişin olumlu, olumsuz ve ara senaryo olmak üzere üç farklı ihtimale dikkat çekti:

Olumlu senaryo

Uzmanların çoğu, Ukrayna’nın yakında IMF kredisini alacağını, ancak kredi diliminin miktarının beklenenden düşük olabileceğini düşünüyor.

IMF’den gelecek olası 1,7 milyar dolar ve diğer kuruluşların kredileri ile Ukrayna Merkez Bankası’nın rezervlerinin 15 milyar dolara yükselebileceği, böylece bu sene dolar kurunun 27 grivnayı geçmeyeceği ve 2017 yılı kamu bütçe tasarıının yeni yıl öncesi kabul edilebileceği tahmin ediliyor.

Bu durumda 2017’de ortalama dolar kuru 27 grivna, GSYH büyümesi yüzde 1,5-2 seviyesinde öngörülüyor.

Bazı uzmanlar, sene sonuna kadar 1 milyar dolarlık bir kredinin dahi Ukrayna ekonomisine taze kan olabileceği görüşünde.

Ara senaryo

IMF, Ukrayna’ya kredi sağlamayabilir. Merkez Bankası, para politikasını sertleştirerek, Maliye Bakanlığı’na aktaracağını açıkladığı 30-35 milyar grivnalık kaynağı, para piyasasını olumsuz etkilememek ve enflasyonun fırlamaması için aralık ayı sonunda sağlayabilir.

Bu durumda stagnasyonun süreceği, resmi dolar kurunun 2017 başına kadar 27 grivna seviyesinde seyredeceği, ancak serbest piyasada 28-30 grivnayı bulabileceği öngörülüyor.

Bu politikanın devamı halinde önümüzdeki sene başında ticaret dengesinde zorlukların baş göstereceği, 2017 sonuna kadar dolar kurunun serbest piyasada 34 dolar kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

“Kara” senaryo

IMF kredi vermez, Merkez Bankası’na para basması yönünde siyasi baskıda da bulunulmazsa, bu durumda enflasyon hızlanırken, ekonomik düşüş de sürebilir (stagflasyon). Enflasyon 2017’de yüzde 20’yi, dolar kuru 40 grivnayı bulabilir. Stagflasyon, siyasi krize yol açabilir.

Uzmanlar, ilk iki senaryoya yüzde 40’ar, “kara” senaryoya ise yüzde 20 ihtimal veriyor.

9.9.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.