Ukrayna Dışişleri’nden Donbas açıklaması: “Saldırı iddiaları gerçekten uzak”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Donbas’ta silahlı saldırıya hazırlandığı yönünde ortaya atılan iddiayla ilgili açıklama yaptı.

Bu haber 18 Şubat 2022 - 21:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Dışişleri’nin açıklaması şöyle:

“Ukrayna vatandaşları, temas hattının her iki tarafında da ikamet ediyor. Onların barışı, güvenliği ve esenliği Ukrayna için mutlak bir önceliktir.

Ukrayna hükümetinin geçici olarak işgal edilen Donetsk ve Luhansk bölgelerinde bir saldırı operasyonu başlatmayı planladığına dair iddialar gerçekten çok uzak.

Ukrayna ayrıca Donbas’ta herhangi bir sabotaj eylemi gerçekleştirmiyor ve gerçekleştirmeyi planlamıyor.

Rusya’nın zaten gergin olan güvenlik durumunu kışkırtma girişimlerini kesinlikle reddediyoruz. Siyasi-diplomatik çözüme sıkı sıkıya bağlıyız ve ortaklarımızla birlikte gerilimi azaltmak ve durumu diplomatik diyalogla uyumlu tutmak için çabalarımızı en üst düzeye çıkarıyoruz.

Buna karşılık, Rusya Federasyonu’nun kitlesel dezenformasyon yayma kampanyasını başlattığını, Ukrayna mevzilerini ve sivil altyapıyı Minsk Anlaşmalarınca yasaklı olan silahları kullanarak bombalama sayısını artırdığını ve güvenlik durumunu tırmandırdığını görüyoruz.

Başta yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar olmak üzere uluslararası toplumu, Rusya Federasyonu ve Donbas’taki işgalci idarelerinin gerçekleştirdiği siyasi-diplomatik çözüm sürecini baltalayan provokasyonları derhal kınamaya çağırıyoruz.

Uygun tepkinin olmaması veya tarafsız bir duruşun sergilenmesi, Rusya’nın durumu daha fazla tırmandırmasına hizmet edecektir.”

18.2.2022

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.