Ukrayna dahil 14 ülke Rus diplomatları sınır dışı ediyor

İngiliz istihbaratına bilgi sızdıran eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesine ilişkin Moskova’ya yöneltilen suçlamalar doğrultusunda Ukrayna dahil 14 ülke, Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldı.

Varna’daki basın toplantısında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “AB’ye üye 28 ülkeden 14’ü Londra ile dayanışma göstermek için Skripal olayı ile ilgili Rus diplomatları sınırdışı etme kararı aldı” dedi. Tusk, gelecek günlerde Rusya’ya karşı başka adımların atılmasının da ihtimaller dahilinde olduğunu ifade etti.

Rus diplomatları sınır dışı etme kararı alan ülkler şöyle:

Polonya: 4
Litvanya: 3
Letonya: 1
Hollanda: 2
Ukrayna: 13
Fransa: 4
Danimarka: 2
Çekya: 3
Estonya: 1
Almanya: 4
İtalya: 2

Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Salisbury’deki kimyasal saldırıya ilişkin İngiltere ve transatlantik müttefiklerimizle dayanışma doğrultusunda 13 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldık. Ayrıca bilindiği gibi Rusya ile diplomatik ilişkilerimiz askıya alınmış halde” ifadeleri kullanıldı.

Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Chaputowicz de “Polonya, 4 Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesine karar vermiştir. Bu adımı İngiltere ile olan dayanışmamızı göstermek adına aldık” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı alındığı ifade edildi. Mesajda Rusya’nın olaya dair soruşturmayı desteklemek adına bir çaba göstermediği ve kararın ‘hafif’ olduğu ifade edildi.

​Çekya Başbakanı Andrej Babis de 3 Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini duyurdu. Çekya Dışişleri Bakanı da diplomatların 1 Nisan’da ülkeden ayrılması gerektiğini ifade etti. (Sputnik)

26.3.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.