Ukrayna bebek ürünleri pazarına Türkiye damgası

sevibebe1

Şirketinizin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Şirketimiz özellikle 0-3 yaş grubu bebek aksesuarlarının toptan satışı konusunda Ukrayna pazarında hizmet vermektedir. Müşterilerimiz arasında bebek eşyaları mağaza zincirleri, online satış mağazaları, eczane zincirleri ve özel klinikler bulunuyor. Alışıla gelmiş klasik toptancı mantığından farklı bir yaklaşımımız var. Bu da ürünlerin marka bilinirliği ve pazardaki sürekliliği anlamında rakiplerine göre ciddi farklar yaratıyor. Özellikle Türk ürünlerinin pazarda yaşadığı ana sıkıntı tam da bu: Bilinirliğin ve sürekliliğin olmaması.

Ukrayna’da bebek ürünleri pazarının potansiyelini nasıl buluyorsunuz? Ülke bu alanda Türk şirketleri için ne gibi fırsatlar sunuyor?

Potansiyeli yüksek ve yeniliklere her zaman açık bir pazar. Ukrayna’da bebek ürünleri tüketimi, doğum oranlarının daha yüksek olduğu birçok ülkeden fazla. Bu son cümle Ukrayna bebek ürünleri pazarının kullanıcı kültürünü bize özetliyor. Türk şirketleri için büyük fırsatlar var aslında. Çünkü Türk ürünlerinin ülkede iyi bir imajı var.

Ukrayna’da bu sektörde Türk ürünlerinin bilinirliği ne durumda?

Çok rekabetçi ve sonuçların Türkiye’ye göre daha uzun sürelerde alındığı bir pazar. Sabırlı olunmalı. Halen gelişmekte olan bir pazar ve Türk markaları için fırsatlar barındırıyor. Çok fazla parametre olduğundan yatırım yapmadan önce pazar analizi çok doğru yapılmalı. Bebek ürünleri sektöründe, birkaç tekstil firması dışında, Türk markalarının bilinirliği maalesef yok gibi.

Bebek ürünleri sektöründe Türkiye ve Ukrayna’da ne gibi farklılıklar, benzerlikler var? Ukrayna’da daha çok hangi ürünler talep ediliyor?

Ukrayna’da anneler ürün seçimlerinde gerçekten çok dikkatliler. Ürünü almadan önce çok fazla araştırıyor vesevibebe2 sorguluyorlar. Bunu özellikle sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz tanıtımlarda çok net görebiliyoruz. Ukrayna’da da ebeveynler hijyene önem veriyor. Marka bilinirliği olan, dayanıklı, anne ve bebek dostu ürünler tercih ediliyor.

Yakın ve orta vadede hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz var mı?

Yakın vadede hayata geçirmeyi planladığımız iki projemiz var. Yine Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden birinin ürünlerini Ukrayna’daki bebeklerin hizmetine sunacağız. Şimdilik ismi bizde saklı kalsın. Uzun bir araştırmadan sonra pazarda olması gerektiğine inandığımız bu grubu da Ukrayna pazarı ile tanıştıracağız. İkinci projemiz ise profesyonel altyapıya sahip bir online satış kanalı kurmak. Bu konudaki çalışmalarımızda epey bir yol katettik. Yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak.

Orta vadedeki en büyük hedefimizse Ukrayna’nın, konusunda uzmanlaşmış en büyük bebek ürünleri dağıtıcılarından birisi olmak. Bu doğrultuda özellikle Türk markalarının Ukrayna pazarıyla tanıştırılmasına önem veriyoruz.

Ürünlerinizden biraz bahseder misiniz? Ukrayna pazarı için yeni olan ürünleriniz var mı?

Ukrayna bebek aksesuarları pazarında, özellikle Sevi Bebe’nin olduğu alanlarda büyük boşluklar tespit ettik. Amacımız özel ve seçkin, anne, bebek dostu ürünlerle bu ihtiyaçları karşılayabilmek. 0-3 yaş grubu bebek aksesuarlarında bu kadar geniş bir ürün yelpazesini tek bir marka altında barındıran nadir üreticilerden biri Sevi Bebe.

Sevi Bebe, Türkiye’de ve dünyada buluşların öncüsü olarak bilinir ve dünyadaki önemli bebek firmaları tarafından “Acaba yeni ne yaptılar?” diye sürekli mercek altında tutulur. Bebek ihtiyaçlarına göre ürün bulma ve geliştirmede gerçekten çok başarılı bir üretici. Güçlü bir AR-GE si var.

sevibebe3Örneğin, Sevi Bebe’den önce anneler tek başına bebeklerini banyo yaptıramıyordu. Sevi Bebe banyo filesini geliştirdi. Bebeğiniz emeklemeye başladığında en büyük sorununuz, bebeğinizin dizlerinin emeklerken ezilmesi, bazen kanaması veya pantolonlarının diz kısmının yırtılması olacaktır. Bu nedenle bebeklere emekleme dizliği giydirilir. Sevi Bebe destekli emekleme dizliğinin diğer emekleme dizliklerinden dört önemli farkı var. Birincisi, piyasadaki normal emekleme dizliklerinde bacağın üst kısmı ile alt kısmı aynı kalınlıktadır. Sevi Bebe destekli emekleme dizliği, bebeğin bacak kalınlığına göre ayarlanabildiği için ne bacağı sıkıyor, ne de bacaktan düşüyor. İkincisi, bebekler emeklerken dizleri 90 derece katlandığı için diğer emekleme dizlikleri bebeğin bacak arkasında katlanır ve bebeğin bacağını acıtır. Sevi Bebe destekli emekleme dizliğinin arka kısmı inceltilmiş olduğu için bebeğin bacağını incitmez. Sevi Bebe destekli emekleme dizliğinde, dizin yere geldiği kısımda ekstra bir kalınlık vardır. Ön kısmında ise, kaymazlık sağlayan bir baskı bulunuyor. Sevi Bebe tarafından geliştirilen bu ürün Türkiye’deki ve dünyadaki tüm bebeklerin hizmetine sunuluyor.

Yeni doğan bebeklerin en büyük sorunlarından biri de gaz sancısı. Sevi Bebe, bebeklerin gaz sancısı için, gaz giderici termal patik yaparak annelerin en büyük sorununa çözüm üretti.

Dünyada tek olan Sevi Bebe çok fonksiyonlu reflu yatağı da birçok özelliği içinde barındırarak bebeklere konforlu bir yatış sağlar.

Sevi Bebe bunlar gibi 50’den fazla yeni ürünü bebeklere ve bebek ürünleri piyasasına kazandırmıştır.

16.3.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.