Ukrayna basını: “Kiev ile Ankara, askeri işbirliğini geliştiriyor”

“Moskova-Ankara ilişkilerinin belirsizliği, Ukrayna’nın Türkiye ile askeri alanda işbirliğini güçlendiriyor.” Bu yorum Ukrayna basınından geldi.

turkiye-ukrayna-silah-ukraynahayat

Hvylya.net sitesinde yer alan yazıda, “Türkiye ile Ukrayna arasında askeri-teknik işbirliği gelişiyor. Türkiye, iç pazarını Ukraynalı silah üreticilerine açıyor” denildi.

İstanbul’da 9-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda, Ukrayna devlet savunma sanayi işletmesi Ukroboronprom’un sergileyeceği Ukrayna üretimi silahlara Türk şirketlerinin çok ciddi ilgi gösterdiği belirtilen haberde, “Tüm bunlar, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin belirsizliğinden kaynaklanıyor. Türkiye ve Rusya liderleri sık sık bir araya gelseler de, ilişkileri kritik seviyede. Moskova’nın Suriye’de ikili oynaması ve PKK’ya silah sağlaması da iki ülke ilişkilerindeki soğukluğu tetikliyor” ifadelerine bulunuldu.

“Türkler Ukrayna silahlarını seçiyor”

“Ukroboronprom Türkiye pazarında güçlenme şansını elde etti” denilen haberde, “Türkiye’nin askeri sanayisi aslında dış faktörlerden bağımsız. Türkiye çoğu askeri ürünü kendi üretiyor. Ancak Türkler askeri araçların yapımı için ithal cihazlara ve ünitelere de ihtiyaç duyuyor” denildi.

Ukrayna’nın, kaliteli askeri ürünleri Avrupalı rakplerine göre daha ucuza satabilmesinin Türk pazarında elini güçlendireceği yorumu yapıldı.

Ukrayna Devlet Savunma İşletmesi Ukroboronprom bünyesindeki Ukrinmaş şirketi ile Havelsan Hava Elektronik Sanayi, daha önce ortak radar üretimi konusunda anlaşmaya varmıştı.

9.5.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.