Ukrayna Başbakanı: “Karantinada Türkiye’nin yaptığı gibi her yeri kapatamayız”

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, karantinayı “yeni sosyal yaşam standartlarına uyarlamaya” hazırlandıklarını belirterek, “Türkiye’de her yer kapatılıyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu senaryo kesinlikle bize göre değil” dedi.

Bu haber 29 Nisan 2020 - 7:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Ukrayna’nın şu an için karantina şartlarının hafifletilmesine hazır olmadığını açıkladı.

Mayıs başında salgının zirve noktasının görülmesinin beklendiğini belirten Şmigal, “Devlet, vatandaşların hayatından ve sağlığından sorumlu. Karantinayı hafifletme sürecine başlayabilmemiz için, hastalıkta mayıs başında beklenen zirveyi başarıyla atlatmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Dünyada salgın şartlarında farklı ülkeler tarafından uygulanan üç farklı karantina modeline de dikkati çeken Şmigal, bunları şöyle sıraladı:

“Birincisi, Singapur ve Türkiye’nin yaptığı gibi her yeri kapatmak. Müslümanlar için kutsal olan Ramazan döneminde Türkiye’de devlet hafta sonları sokağa çıkma yasağı ilan ediyor. En yakın markete yalnızca 09.00-14.00 saatleri arasında gidilebiliyor. Bu senaryo kesinlikle bize göre değil.

“İkincisi, liberal senaryo. Normal yaşama dönmek ve tüm işletmeleri açmak. İsveç örneğini takip etmek. Ancak bugün İsveç’te 18 bin 600 vaka var, ölüm sayısı 2 bin 100’den fazla. Yani ölüm oranı yüzde 11’in üzerinde. Bu Ukrayna’daki orandan beş kat fazla.

“Üçüncüsü, sağlık ve ekonomi arasında seçim yapmadan, karantinayı yeni sosyal yaşam standartlarına uyarlamak. Hastalığın gidişatının Ukrayna ile benzerlik gösterdiği Çek Cumhuriyeti ve Polonya’nın da dahil olduğu birçok ülke bunu yapıyor. Kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılması sayesinde hastalığı kontrol altında tutabiliriz.”

Ukrayna’da karantina önlemleri 11 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştı.

29.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.