Ukrayna Başbakanı Gonçaruk, ses kayıtları ortaya çıkınca istifasını sundu

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk istifasını sunduğunu duyurdu. Gonçaruk’un, kendisine ait olduğu iddia edilen ve Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi eleştirdiği ses kayıtları son günlerde  gündemdeydi. 

Ukrayna Başakanı Oleksiy Gonçaruk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben, devlet başkanının programını hayata geçirmek için göreve geldim. Devlet başkanına karşı saygı ve güvenimle ilgili her türlü şüpheyi ortadan kaldırmak için istifamı hazırladım ve başkana sundum” ifadelerine bulundu.

Geçtiğimiz günlerde internete sızdırılan ve Başbakan Gonçaruk’un, Devlet Başkanı Zelenski hakkında eleştirilerde bulunduğu iddia edilen ses kayıtları ülke gündemine oturmuştu. Gonçaruk’a ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarında konuşan kişinin, Merkez Bankası yetkilileri ve bakanlarla yaptığı belirtilen görüşmelerde, Zelenski’nin ekonomiye dair ‘çok ilkel bir görüşe’ sahip olduğunu söylediği ve devlet başkanına karşı eleştiriler getirdiği duyuluyor.

Gonçaruk, daha önce yaptığı açıklamada, ülkedeki bazı etki gruplarının devlet başkanı ve başbakana karşı karalama kampanyası başlattıklarını iddia etmişti. İktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi, ses kayıtlarının montaj olup olmadığının kontrol edilmesi talebiye itihbarat servisi SBU’ya başvurmuştu.

Devlet Başkanı Zelenskiy, ses kayıtlarını sızdıran kişilerin en geç iki hafta içinde tespit edilmesi için talimat verdi.

Geçen ağustos ayında göreve başlayan 35 yaşındaki Oleksiy Gonçaruk, Ukrayna’nın bugüne kadarki en genç başbakanı olmuştu.

17.1.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.