Ukrayna Askeri Savcısı: “Interpol, Yanukoviç’in kaçmasına yardım etti”

Bu haber 23 Ekim 2016 - 11:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

00(5)

Ukrayna Baş Askeri Savcısı Anatoliy Matios, katıldığı bir televizyon programında, Interpol Ukrayna Bürosu’ndan bazı yetkililerin Yanukoviç’in ve dönemin iktidarına mensup bazı üst düzey kişilerin yargıdan kaçmasına yardımcı olunduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Konuyu inceleyen askeri savcıların önümüzdeki hafta rapor sunmasının beklendiğini belirten savcı, Yanukoviç’in iktidarı döneminde Ukrayna’da devlet kasasından zimmete geçirildiği iddia edilen paraların, bugün başsavcılığın itibarsızlaştırılması için kullanıldığını da öne sürdü.

Yanukoviç döneminin Gelirler ve Vergi Bakanı Aleksandr Klimenko’nun, bazı kişiler aracılığıyla Ukrayna’daki birçok medya kuruluşuna düzenli olarak ödeme yaptığını iddia eden askeri savcı, “Ukrayna’da Klimenko’nun çaldığı paralar, başsavcılığın, özellikle de bürokratlarla ilgili soruşturmaları yürüten savcıların itibarsızlaştırılması için medya kuruluşlarına ödeniyor. Ayda 20 bin dolar, bir internet haber portalı için ciddi bir kaynak. Suç örgütleri tarafından finanse edilmenin cezası oldukça ağır” dedi.

Yanukoviç’in gıyabında yargılanmasına bu yıl başlanacağına belirten Matios, “Suça karışan iktidar yetkilileri için küçük bir Lahey kuracağız. Kimsenin hiçbir zaman yapmadığını yapmaya, 100’den fazla kişiyi demir parmaklıklar ardına göndermeye çalışacağız” dedi.

Interpol’ün internet sitesinde bulunan arananlar listesinde, Yanukoviç iktidarı döneminden birçok eski bürokratın ismi bu sene başında silinmişti. Interpol Ukrayna Bürosu, Yanukoviç ve diğer eski bürokratlarla ilgili bilgilerin silinmediğini, bu bilgilere erişimin yalnızca yetkili kişiler tarafından yapılabildiğini açıklamıştı.

Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, 2013-2014 kışında ülkede yaşanan iç çatışmalarda birçok göstericinin ölümüne yol açmakla suçlanıyor. Rusya ise olaylardan Batılı ülkeleri sorumlu tutuyor. Yanukoviç’in Ukrayna’dan “milyarlarca dolar çaldığı” da iddialar arasında.

21.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.