Ukrayna araç kiralama pazarında virüs etkisi: Yüzde 58 daralma tahmini

Koronavirüs salgını sonrası turist trafiğinde yaşanan büyük düşüş, araç kiralama sektörü de olumsuz etkiledi.

Uluslararası araştırma şirketi Euromonitor international, Ukrayna araç kiralama sektöründe 2020’de yüzde 58 daralma yaşanabileceğini öngördü.

Küçülmenin başlıca sebebi olarak yurt dışından turist trafiğinin azalması gösteriliyor.

Ukrayna Araç Kiralama Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Dmitriy Vakulenko Ukrayna medyasına yaptığı değerlendirmede, farklı segmentlerde talep artışı olduğunu ancak genel olarak salgın sürecinin şirketleri derinden etkilediğini söyledi.

Karantinanın başlangıcından bu yana araç kiralama sektöründe beş şirketin faaliyetlerine son verdiğini aktaran Vakulenko, bugün de birçok şirkette belirsizliğin sürdüğünü belirtti.

Sektör temsilcisi, yabancı turist sayısındaki büyük düşüş nedeniyle araç kiralama şirketlerinin müşterilerinin ortalama yüzde 40 azaldığı, bu süreçte kurumsal müşterilerin pazar payının yüzde 15 arttığı bilgisini verdi.

Vakulenko ayrıca, müşteri portföyünde ülke içinde seyahat eden yerel turistlerin payının yüzde 20 arttığını, fakat genel olarak Ukraynalı müşterilerin sayısında da yüzde 10 azalma olduğunu aktardı.

Euromonitor International şirketinin verilerine göre, ülkede 2019’da araç kiralama sektörünün hacmi yıllık bazda yüzde 12,5 büyüyerek 981 milyon grivnaya (34,5 milyon dolar) yükseldi. 2020’de bu rakamın 412,3 milyon grivnaya kadar gerilemesi bekleniyor.

Ukrayna’da bugün günlük ortalama araç kiralama fiyatı 50 dolar. VIP araçlarda bu rakam 160 dolara kadar çıkıyor.

22.11.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.