Ukrayna’nın “saklı” güzellikleri

tunel

İşte Ukrayna’nın az bilinen doğal güzellikleri:

Pobujye Parkı

??????

Nikolayev bölgesinin kuzeyinde yer alan Pobujye Parkı, denize yakın olmasına rağmen Avrasya’da 60 milyon yıldır sular altında kalmayan ender kara parçalarından biri.

6 bin 266 hektarlık alana yayılan parkta, 60’ı Ukrayna’nın “Kırmızı Kitabı”nda” yer alan bin 700 farklı bitki türü ve 46’sı soyu tükenmeye yüz tutan, yaklaşık 300 farklı hayvan türünü bulunuyor.

Ukrayna bozkırlarının içinde kayalıklarıyla sivrilen Pobujye, dağcıların gözde mekanları arasında.

Şifalı su kaynakları bakımından oldukça zengin olan bölge, Avrupa’da kanoyla slalom sporu için de en elverişli doğal yerlerden biri olarak gösteriliyor.

Eşsiz manzarasıyla dikkat çeken Pobujye’ye, “yürüyüş turizmi” tutkunları da yoğun ilgi gösteriyor.

Dnyester Kanyonu

Konyon

Ukrayna’nın ikinci büyük nehri olan Dnyestr Nehri’nin göz kamaştıran kanyonu eşsiz bir güzelliğe sahip. Dnyestr’in mavisinin yeşil kıyılarla buluştuğu kanyon Ukrayna’nın görülmeye değer doğal güzellikleri arasında.

Avrupa’nın en büyük kanyonlarından olan 250 kilometre uzunluğundaki Dinyester Kanyonu, İvano-Frankovsk, Ternopol, Çernovtsı ve Hmelnitski bölgelerinden geçiyor.

100’den fazla egzotik bitki ve ender hayvan türünü barındıran kanyon, “Ukrayna’nın yedi harikası” arasında gösteriliyor.

Bazı yerleri devlet tarafından koruma altına alınan kanyon, doğa sporları ve kamp tutkunu turistlerin de en gözde yerlerinden biri.

Sinevir Gölü

sinevir

Karpatlar’daki Sinevir Milli Parkı içerisinde bulunan göl, Ukrayna’nın en temiz göllerinden biri. Etrafını kaplayan çam ağaçlarıyla etkilyici bir manzarası olan göl, içinde çok fazla miktarda alabalık barındırıyor. Ancak gölde avlanma yasağı uygulanıyor.

Göl ile ilgili halk arasında çok yaygın olan bir efsane de var. Yerel bir derebeyinin kızı olan Sin, bir gece gökyüzüne baktığında Ay’da oturan Vir adında bir genç çoban görür. İki genç birbirlerine sırılsıklam aşık olur. Ancak Sin’in babası, Vir ile görüşmesini yasaklar ve adamlarına Vir’i öldürtür. Bunun üzerine kahrolan Sin o kadar fazla gözyaşı döker ki, onun gözyaşlarıyla, genç kızın gözleri gibi mavi ve temiz bu göl oluşur. Böylece göle Sinevir adı verilir.

Gerçek hayatta ise göl, bundan yaklaşık 10 bin yıl önce deprem sonucunda oluşmuş. Sinevir Gölü bugün aşıkların, yeni evli çiftlerin ve evlilik törenlerinin gözde yerlerinden.

Svityaz Gölü

svityaz

Volın bölgesindeki Şatski Ulusal Doğa Parkı’nda bulunan Svityaz Gölü, Ukrayna’nın en büyük ve derin doğal gölü. “Ukrayna’nın Baykal”ı denilen gölün dibi yer yer üç metre derinliğine kadar çıplak gözle görülebiliyor. Svityz Gölü, içinde cilt için faydalı olduğuna inanılan şifalı suyu sayesinde de ilgi görüyor.

Aşk Tüneli

tunel

Herhalde “Ukrayna’daki en romantik yer neresi?” diye sorulsa birçok kişinin vereceği cevap belli: “Aşk Tüneli.” Rovno bölgesinde, Kvelan ve Orjev köyleri arasında bulunan demir yolunda ağaç ve bitkilerin oluşturduğu doğal tünel, “Aşk Tüneli” olarak adlandırlıyor. Çiçeklerin açması, yaprakların sararmasıyla yılın farklı mevsimlerinde farklı şekillere bürünen tünelin, “sonsuz mutluluk ve aşk” için ziyaret edilmesi gerektiğine inanılıyor.

Hortitsa

Hortitsa

Dnyepr Nehri üzerindeki en büyük ada olan Hortitsa, eşsiz doğası sayesinde Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak gösteriliyor. Zaporojye bölgesinde yer alan ada, tarihte Kazaklara ev sahipliği yapmış. Ünlü ressam Repin’in tablosuna yansıyan “Kazakların Türk Sultanı’na Mektubu”nun da bu adada yazıldığı rivayet ediliyor.

Uritsk Kayalıkları

uritskie

Karpatlardaki antik Tustan kentinde bulunan doğal hayat bugün Ukrayna devletinin koruması altında. Lvov bölgesindeki Uriç köyü yakınlarındaki Uritsk Kayalıkları, bugün turistleri ve arkeologları kendine çekiyor. Kayaların üzerine antik çağalarda yapılan resimler, güneş simgeleri, iki metrelik insan yüzü tasviri bölgeyi gizemli kılıyor. Uritsk Kayalıkları, her sene Orta Çağ kültürünü yansıtan “Tu Stan” isimli festivale de ev sahipliği yapıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.