TUSİB seçime gitti: İşte yeni yönetim kurulu

Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Tusib.org’da yer alan habere göre, Kiev’deki Premier Palace Otel’de düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’nda, TUSİB’in yeni Yönetim Kurulu ve alt kurulları seçildi.

20 Nisan Cuma günü düzenlenen seçimlere, TUSİB üyesi işadamları ile Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Büyükelçilik 1. Müsteşarı Buket Kabakçı ile Türk ve Ukrayna işadamları ve şirket temsilcileri katıldılar.

19.00’da iki ülkenin ulusal marşlarının okunması ile başlayan Genel Kurul, Divan Kurulu Başkanı Sezai Parlak’ın konuşması ile devam etti.

Sezai Parlak’ın konuşmasının ardından Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu faaliyet raporlarının okunması, müzakeresi ve yönetim kurulu ile denetim kurulunun ibrasına geçildi.

3.Dönem faaliyet raporunu okumak üzere kürsüye gelen Zafer Özbay, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, TUSİB’in geçtiğimiz dönemdeki faaliyetlerini anlattı.

Türk iş dünyasını en iyi şekilde temsil etmek için çalıştık

Ukrayna’daki Türk iş dünyasını en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarda bulunduklarının altını çizen Özbay, geçtiğimiz dönemde Türk ve Ukraynalı işadamlarını bir araya getirecek organizasyonlar düzenlediklerini, öte yandan Ukrayna Sananyiciler ve İşadamları Birliği, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası gibi Ukraynalı işadamları örgütleri ve Anti Monopol Komitesi gibi idari kuruluşlarla sürekli irtibat içinde olduklarını ifade etti.

Türk – Ukrayna işadamları kuruluşu olarak, Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada’nın alt kurulları ile yürüttükleri işbirliği çerçevesinde iş dünyasının sorunlarının çözülmesine ve Ukrayna’nın yatırım iklimini iyileştirmeye yönelik kanun tekliflerine önerilerini ilettiklerini kaydeden Zafer Özbay, TUSİB’in hedeflerinin ötesine geçmeyi başardığını söyledi.

Konuşmasında TUSİB üyesi işadamlarına ve yönetim kuruluna destekleri için teşekkür eden Zafer Özbay’ın ardından, 3. Dönem Mali Denetim Raporu’nu sunmak üzere Tandoğan Kargın kürsüye geldi.

Faaliyet ve denetim raporlarının oylamasının ardından, TUSİB’in yeni yönetim kurulunun seçilmesi ve organlarının oluşturulması için seçimlere geçildi.

Verilen arada yapılan oy sayımının ardından TUSİB’in yeni yönetim kurulu ve alt kurulları şöyle oluştu.

Yönetim Kurulu

Başkanı: Mete Karaer (MK Consulting – Hexaferm)

Sezai Parlak (SEP Company)

Zafer Özbay (Ukrtower)

Selami Güner (Günsel Group)

Can Uğurlucan (Eren Holding – Lacoste)

Murat Çınar – (Executive Director)

Onur Dural (Orion Lojistik)

Sicil Kurulu:

Cem Demirci (Nobel)

F.Serkan Bağ (Emotion SWD)

Denetleme Kurulu

Zafer Özbay (Ukrtower)
Tandoğan Kargın (TM Milano – Han LTD)

Disiplin Kurulu:

Selami Güner – (Günsel Group)

Can Uğurlucan – (Eren Holding – Lacoste)

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Mete Karaer, TUSİB üyelerine kendisine ve yeni yönetim kuruluna güvenleri için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, TUSİB’in önümüzdeki dönemdeki faaliyetlerijne ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

‘Türk Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’ni amaçları doğrultusunda daha yukarılara taşımak ve iki ülke arasındaki gerek ticari ve ekonomik, gerekse de sosyokültürel ilişkilerin güçlendirilmesine Ukrayna’da çalışan ve faaliyet gösteren iş insanlari olarak talip olduk’ diyerek konuşmasına başlayan Mete Karaer, ‘Tarihi ilişkileri çok eskiye dayanan bu iki ülkenin, ekonomik ilişkileri her ne kadar henüz olması gereken seviyede olmasa da bununla ilgili hem hükümetler hem de iki ülke halkları arasındaki mevcut iklim bu konuda iyimser olmamıza imkan sağlıyor. Bu olumlu ortama katkıda bulunabileceğimiz noktasından hareketle TUSİB’in yeni Yönetim Kurulu adayları olarak bizler, geçmiş dönemlerde yönetim kurullarında yer almış arkadaşlarımızın yükselttiği çıtayı daha yukarılara taşımak hedefinde olacağız.’ dedi.

UCCI-USPP-Anti Monopol Komitesi ile sıkı işbirliği

Öncelikle üyesi olduğumuz ve bulunduğumuz ülkedeki en güçlü kuruşlardan olan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası (UCCI) ve Ukrayna Sanayici ve İşadamları Derneği (USPP) ile işbirliğini güçlendirmeyi öngördüklerini ifade eden Mete Karaer, bunun dışındaki çeşitli sivil toplum kuruluşları ve Anti Monopol Komitesi nezdinde üye firmalarımızın sorunları ile ilgili daha yakın takipte olacaklarını söyledi.

Yeni yasa hazırlama süreçleri çerçevesinde Ukrayna Parlamentosu’ndan, alt komitelerinden ya da çalışma gruplarından konular gündeme geldikçe tecrübelerini paylaştıkları yazışmalar yapmaya devam edeceklerinin altını çizen Karaer, ‘öncelikle birlik üyelerimizin, fakat bununla sınırlı kalmayıp Ukrayna’da yatırımcı ya da profesyonel olarak bulunan Türk iş insanlarının sıkıntılarını daha yakın takip edebilmek ve Türk iş dünyası içerisinde sinerji yaratabilmek adına hem Yönetim Kurulu Üyelerimiz hem de diğer üyelerimizin katılımı ile uzman komiteler oluşturmayı amaçlıyoruz.’ dedi.

Sosyal medyayı önemsediklerinin altını çizen Mete Karaer, TUSİB Web’in ziyaretçi sayısını, düzenl haber ve finansal-ekonomik rapor yayınları ile bir yıl içinde yüzde 200’ün üzerine çıktığını bildirdi.

TUSİB’in Ukraynalı kurumsal şirketlerden oluşan yeni üyeleri ile daha güçlü bir organizasyon haline geldiğine dikkati çeken Karaer, kendilerine verilen görevi layığıyla yerine getireceklerini ifade etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Mete Karaer’in ardından bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, yeni yönetime başarılar dileyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ile Ukrayna arasındaki güçlenen ve gelişen ilişkilere dikkati çekti.

STA çok yakın

Son dönemde Devlet Başkanları ve bakanlar düzeyindeki ziyaretlerin arttığını hatırlatan Büyükelçi Tezel, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın çok yakın bir tarihte imzalanmasını umduklarını söyledi.

Ukrayna’daki Türk iş dünyasının güçlenmesinin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Büyükelçi Yönet Can Tezel, ‘ükemizde bir çok girşimcimiz Ukrayna’ya yatırım için bakıyor. Bir ilgi var. Türkiye’den gelen, yatırımcılara, yol göstermeye devam edin. Unutmayın krizler ve zor ekonomik dönemler fırsat anlamına gelir. Fırsatları sizlerin sayesinde artırmak istiyoruz. Değerli bir grupsunuz. Projelere biz de destek vermek isteriz. Yardıma her zaman açığım. ‘ dedi.

TUSİB’e her türlü desteğe hazırız

Konuşmasında Kiev’de bir süre önce açılan Yunus Emre Kültür Merkezi’ne de değinen Büyükelçi Tezel, bu kuruluşun Türkiye’nin profilini yükseltmek için büyük bir imkan olduğunu söyledi.

TUSİB’in yeni yönetimine başarılar dileyen Yönet Can Tezel, Büyükelçilik olarak her türlü desteğe hazır oluklarının altını çizdi. (tusig.org)

23.4.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.