TURKSİD’den, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı’na dava açılmasına tepki

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları (TURKSİD) Ukrayna Derneği, Ukrayna’da “Ermeni soykırımı” ifadesinin yasaklanmasıyla ilgili Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar’a dava açılmasına tepki gösterdi.

Bu haber 10 Ağustos 2020 - 10:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dernekten yapılan açıklama şöyle:

“Ukrayna ve Türkiye arasında dostluğun her geçen gün artması, başta ticari ve savunma alanları olmak üzere bir çok alanda stratejik ortaklık anlaşmaları, Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Kırım işgalini kabul etmediğini en yüksek seviyede ve her ortamda tekrar etmesi bazı ülkeleri rahatsız ettiği muhakkaktır. Türkiye ve Ukrayna arasındaki bu güçlü dostluğu hazmedemeyen güçler Ukrayna’da da kukla Ermeni lobisini kullanarak gündem yaratarak iki ülke arasındaki güçlü dostluğun bozulmasını arzu etmektedirler.

Tarihi gerçekleri işlerine geldiği gibi yorumlayan, kendini bilmez Ukrayna’daki kukla Ermeni lobisi, sözde Ermeni soykırımını sürekli gündemde tutmak istemektedir.

Ukrayna Parlamentosuna son 10 yılda sözde Ermeni tasarısının kabulü için birçok tasarı sunulmuş, Parlamentoda bulunan Türkiye’nin dostları sayesinde, kukla Ermeni lobisi ve arkasındaki malum ülke çirkin emellerine bu zamana kadar ulaşamamış, güçlü Ukrayna-Türkiye dostluğunu bozmaya muvaffak olamamışlardır.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Vasili Bodnar Nisan ayında, Ukrayna makamlarına yazı göndererek sözde Ermeni soykırımı ile ilgili hiç bir tedbire katılmamalarını, yazılı ve sözlü sözde “Ermeni soykırımı” cümlelerini kullanmamaları konusunu tebliğ etmiştir. Ukrayna devletinin yetkilisi olarak, Sayın Bodnar’ın Türkiye-Ukrayna dostluğu adına yapmış olduğu bu hak ve adaletli, şık hareketinin üzerine Daria Volodina isimli Ermeni asıllı bir milletvekili Sayın Bodnar hakkında dava açmıştır. Daria hanıma, Sayın Bondar’ın yapmış olduğu tebliğinin şahsı adına değil, Ukrayna Devleti adına yaptığını hatırlatmak isteriz.

Ayrıca, Ukrayna Milletvekilliği gibi kutsal bir görevi ifa eden Daria hanım, Türkiye- Ukrayna dostluğunu zedeleyici hareketler yerine, Ukrayna toprak bütünlüğüne saldırarak tüm uluslararası hukuku çiğneyerek Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonunun yanında yer alan Ermenistan’ı uyarmasını, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için çalışmalarda bulunmasını ve Ukrayna milletvekiline yakışır bir pozisyon takınmasını, Ukrayna’nın refahı ve Ukrayna toprak bütünlüğünü koruyucu çalışmalar yapmak istemiyorsa gidip Rusya veya Ermenistan’da milletvekilliği yapmasını tavsiye ediyoruz.

TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği ve derneğimize üye Ukraynalı, Türk, Kırım Tatar, Azerbaycanlı, Ahıska Türkü, Gagauz Türkü işinsanları olarak Ukrayna ve Türkiye arasındaki dostluğu zadeleme ve gündem yaratmak için yapılan bu tür çirkin hareketlerin nafile bir çaba olduğunu bilmeyen Daria Volodina’yı kınıyor, Sayın Bodnar’ın bu davada yalnız olmadığını ve her daim yanında olacağımızın bilinmesini bildirmek istiyoruz

İsmet Yüksel
TURKSİD Ukrayna Uluslararası İş İnsanları Derneği Başkanı”

10.8.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.