Türkiye’nin limon ihracatını sınırlamasına Ukrayna’dan tepkiler: “Raflar boşalabilir”

Türkiye’nin koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında limon ihracatını izne bağlaması Ukrayna’da geniş yankı buldu. Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakan Yardımcısı Taras Kaçka da konuyu gündeme getirdi.

Bu haber 08 Nisan 2020 - 12:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’den limon ihracatının 31 Ağustos tarihine kadar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iznine tabi olması kararı Ukrayna’da kaygılara yol açtı.

Limon ithalatının büyük bölmünün Türkiye’den yapıldığı ülkede, perakendeciler bu ürünün fiyatında artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İnterfaks-Ukraina ajansına konuşan Ukrayna Bahçe Bitkileri Birliği yöneticisi Katerina Zveryeva, Türkiye’nin bu kararının ardından önümüzdeki haftalarda Ukrayna’da “süpermarket raflarında limon kalmayabileceğini” öngördü.

Ukrayna’nın limon ithalatının yüzde 60’ını Türkiye’den yaptığına (2019 yılında 54 bin 300 ton) işaret eden Zveryeva, “Türkiye pazarının kapanmasının ardından bu ürün Güney Amerika’dan ithal edilecek. Arjantin, Ukrayna’nın limon ithalatında Türkiye’den sonra ikinci sırada. İspanya’dan sevkiyatlarda da belirsizlik var. Ancak Arjantin limonlarının tüm talebi karşılaması olanaksız” dedi.

Karantina sonrası limonun kilogram fiyatının 2-2,5 kat artışla 75-100 grivnaya (25 TL) kadar çıktığını belirten uzmanlar, Türkiye’nin kararının ardından bu fiyatının daha da yukarıya çıkmasını bekliyor.

Bakan yardımcısı: “Türk limonları olmadan da yapabiliriz” 

Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakan Yardımcısı ve Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerecisi Taras Kaçka da konuyla ilgili yorumda bulundu. Kaçka, sosyal medya sayfasından Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan’a hitaben paylaştığı mesajda, “Türk limonlarının yerini başka ülkelerin limonları alacak. Türk limonları olmadan da yapabiliriz. Görünüşe göre, Türk çimentosu ve tekstil ürünleri olmadan da…” ifadelerini kullandı.

8.4.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.