Türkiye’nin arabuluculuğunda esir değişimi: Azov komutanları ve Medvedçuk da serbest bırakıldı

Rusya ile Ukrayna arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimiyle esir takası yapıldı. Rusya’nın serbest bıraktığı askerler arasında Azov taburu komutanları da yer alıyor. Putin’e yakınlığı ile bilinen muhalif siyasetçi ve iş insanı Viktor Medvedçuk da Ukrayna tarafından Rusya’ya teslim edildi. Zelenskiy, serbest bırakılan beş Azov komutanının savaşın sonuna kadar Türkiye’de Erdoğan’ın himayesinde bulunacağını açıkladı. 

Bu haber 22 Eylül 2022 - 7:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesinin bugün yapıldığını açıkladı.

Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ise 215 Ukraynalı askerin Rusya tarafından serbest bırakıldığını duyurdu.

Bu isimler arasında Azov taburundan, komutanlar Denis Prokopenko (Redis) ve Svyatoslav Palamar (Kalina) da dahil 108 savaşçının yer aldığını belirten Yermak, 10 yabancı askerin de Rusya tarafından teslim edildiğini kaydetti.

36. tugay Deniz Piyadeleri komutanı Serhiy Volın (Volın) de serbest bırakılanlar arasında.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, mübadele kapsamında, Putin’e yakınlığı ile bilinen Ukraynalı muhalif siyasetçi ve iş insanı Viktor Medvedçuk’un yanı sıra 55 Rus askerinin Rusya’ya teslim edildiğini açıkladı.

Medvedçuk Ukrayna’da “vatan hainliği” suçlamasıyla yargılanıyordu.

Zelenskiy, serbest bırakılan beş Azov komutanının savaşın sonuna kadar Türkiye’de Erdoğan’ın himayesinde bulunacağını açıkladı.

22.9.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.