Türkiye’den Ukrayna’ya tıbbi malzeme desteği (FOTO)

Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla gönderdiği tıbbi yardımlar Ukrayna’ya ulaştı.

Bu haber 08 Mayıs 2020 - 12:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin koronovirüsle mücadele kapsamında Ukrayna’ya gönderdiği tıbbi yardım bugün Borispol Havaalanı’na ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine gönderilen toplam 1 tonluk yardım, 150.000 maske ve 500 tulum başta olmak üzere yüz ve göz koruyucu ile dezenfektandan oluşuyor.

Uçağı havaalanında Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve yardımların gönderileceği Kiev Çocuk Hastanesi Başhekimi İrina Sadovyak karşıladı. Ukraynalı yetkililer yardım için Türkiye’ye teşekkür ederek iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine ve stratejik ortaklığa vurgu yaptılar.

Büyükelçi Güldere ise pandemiyle mücadelenin sürdüğü bu zor dönemde Türkiye’nin tüm dostlarının yanında olduğunu, stratejik ortak Ukrayna’ya yapılan yardımın Ukrayna sağlık personelinin yükünün bir nebze de olsa hafiflemesine katkı sağlamasını umduğunu söyledi.

Ukrayna’ya gelen kolilerin üzerinde Türkiye ve Ukrayna bayraklarının yanı sıra, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin  “Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır” sözleri Türkçe ve Ukraynaca olarak yer aldı.

Kiev Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

“Covid-19’la mücadele kapsamında Türkiye’den Ukraynalı dostlarımıza tıbbi malzeme yardımı bugün Borispol havalimanına ulaştı. Uçağımızı Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar’la birlikte karşıladık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine Ukrayna’ya gönderilen tıbbi yardımımız, 150.000 maske ve 500 tulum başta olmak üzere yüz ve göz koruyucularıyla dezenfektan da içeriyor.

Bu zor dönemde Türkiye tüm dostlarının yanındadır. Stratejik ortağımız Ukrayna’yla dostluğumuzun en yeni halkası olan bu yardımımız, Ukraynalı sağlık personeline pandemiyle mücadelede güç katacak, sağlıklı günleri yaklaştıracak.

Mevlana’nın dediği gibi, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var”…

8.5.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.