Türkiye, Ukrayna’dan ne kadar tarım ürünü satın alıyor?

“Ukrayna, dünyanın 10 büyük tarım ürünleri ihracatçısı arasında.” Bu açıklama Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan geldi.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın dünyanın en büyük 10, Avrupa’nın beş tarım ürünleri ihracatçısı arasında olduğunu açıkladı.

Ülkesinin bugün 190 ülkeye tarım ürünleri ihracatı yaptığı bilgisini veren Groysman, çiftçileri desteklemek için 2019 yılında kamu bütçesinden 5,9 milyar grivna (218,2 milyon dolar) kaynak ayrıldığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna’nın tarım ürünleri ihracatında Türkiye altıncı

Ukrayna’nın Türkiye ile tarım alanındaki iş birliği de gelişmeye devam ediyor. Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakan Vekili Ola Trofimtseva, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Türkiye’ye tarım ürünleri ihracatının 2018 yılında 1,18 milyar dolar, Türkiye’den tarım ürünleri ithalatının 382,1 milyon dolar olarak kaydedildiği bilgisini aktardı.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin devam ettiğini belirten Trofimtseva, “Bu anlaşmanın izmalanmasının iki ülke arasında yalnız ticari ilişkilere değil, ortak yatırım projelerine de ivme kazandıracağını düşünüyorum” diye konuştu.

8.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.