“Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşması yıl sonuna kadar imzalanabilir”

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye ile Ukrayna arasında müzakereleri süren serbest ticaret anlaşmasını yıl sonuna kadar imzalanacak hale getireceklerini bildirdi.

turkiye_ukrayna_serbestticaret_ukraynahayat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AA’nın haberine göre Metin, Türk Ukrayna İşadamları Derneğinin (TUİD) başkent Kiev’de düzenlediği yemekli toplantıda Ukrayna’daki Türk iş adamları ve yöneticiler ile bir araya geldi. Toplantıya, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mikhail Titarçuk ile Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel de katıldı.

Bakan Yardımcısı Metin, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 15 yılda ciddi şekilde kalkındığını belirterek, daha bu yılın ilk çeyreğinde ekonomide yüzde 5’lik büyüme sağlandığına dikkati çekti. Metin, Türkiye’deki bu kalkınma tecrübelerini dost ülke Ukrayna ile paylaşmak istediklerini ifade etti.

Türkiye ile Ukrayna arasında müzakereleri süren serbest ticaret anlaşmasına değinen Metin, bu konuda büyük ölçüde mutabakata varıldığını söyledi.

İki ülke arasında sanayi ürünlerinde maliyet farklarının büyük olmasından dolayı serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin uzadığını anlatan Metin, “Ukrayna’da tarım ürünlerinin maliyetleri düşük. Türkiye’de üreticimizin zor duruma düşmesini istemiyoruz. Ürün bazında işi daraltarak belli bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Bu anlaşmayı yıl sonuna kadar imzalayacak hale getiririz.” dedi.

Ukrayna’da yaşanan siyasi kriz nedeniyle Türkiye ile ticaret hacminin son yıllarda düştüğünü hatırlatan Metin, iki ülkenin nüfus potansiyelinin birlikte ticaret hacmini artırmak için yeterli olduğunu sözlerine ekledi.

“Batılıların ihtiyatlı tavrı Türk yatırımcılar için fırsat oldu”

TUİD Başkanı Burak Pehlivan ise Ukrayna’nın doğusundaki krizden kaynaklanan kuşkuların Batılı yatırımcıları ihtiyatlı olmaya ittiğini dile getirerek, bu yüzden Türk yatırımcılar için ülkede büyük fırsatlar oluştuğunu vurguladı.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin “altın çağını” yaşadığını belirten Pehlivan, bundan dolayı Türk sermayesinin rahatlıkla Ukrayna’nın refahına önemli katkıda bulunabileceğini kaydetti.

Pehlivan, “Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması özellikle üretime dönük Türk sermayesinin Ukrayna’ya gelmesinde katalizör etkisi yapacaktır.” diye konuştu. (AA)

11.7.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.