Türkiye-Ukrayna savunma iş birliğinde yeni adım: Bayraktar ile Zorya’dan ortaklık anlaşması

Türkiye ile Ukrayna’nın savunma sanayi alanında iş birliği derinleşmeye devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Türkiye ziyaretinin ardından iki ülke arasında yeni bir anlaşmaya daha imza atıldı. 

Savunmasanayist.com sitesinde yer alan habere göre, 22 Ekim’de Türk heyeti, Ukrayna devletine ait “Ukroboronprom”un bir parçası olan Gaz Türbini Araştırma, Yapım ve Üretim Kompleksi Zorya Maşproyekt’i ziyaret ederek ortaklık anlaşması imzaladı.

Türk şirketi LODOS Propulsion Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Haluk Bayraktar liderliğindeki yöneticileri, Ukroboronprom yetkilileri ve milletvekilleri ile bir araya gelerek Zorya Maşproyekt’in üretim tesisleri ve kabiliyetlerini inceledi.

Yapılan görüşmede taraflar, sivil ve askeri ürünlerin üretimi ve tedarikinde iş birliği olanaklarının yanı sıra enerji ve altyapı alanındaki potansiyel ortak projeleri ele aldı.

Ziyaretin sonunda taraflar, karşılıklı yarar sağlayan ilişkileri kapsamlı bir şekilde derinleştirme ortak niyetini teyit eden bir mutabakat imza attı.

Söz konusu mutabakatın, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyetin, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye düzenlediği resmi ziyaret esnasında imzalanan anlaşmaya dayandığı açıklandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projelerine yönelik iyi niyet beyanı imzalanmış, söz konusu niyet beyanı kapsamında Ukrayna ile Türkiye’nin, savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motorun inşası konusunda iş birliği yapmasına olanak sağlanmıştı.

Türkiye ziyaretinin arından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy  Ukrayna Parlamentosu’ndaki konuşmasında, “Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler benzeri görülmemiş bir seviyede.” ifadelerini kullanmıştı.

Dünya gaz türbini pazarında lider firmalardan biri olan Zorya – Mashproekt, gemiler için gaz türbinleri ile elektrik ve gaz boru hatlarının tasarımı, üretimi ve onarımı alanında faaliyet gösteriyor.

23.10.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.