“Türkiye ile Rusya’nın anlaşması Ukrayna’da fiyatları nasıl etkiler?”

“Rusya ile Türkiye, aşktan nefrete, sonra yeniden karşılıklı aşka geçişe bir adım uzaklıkta olan yeni evlileri hatırlatıyor.” Bu yorum Komsomolskaya Pravda gazetesinin Ukrayna baskısına ait.

Bu haber 05 Mayıs 2017 - 8:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

sebze meyve-ukrayna-ukraynahayat

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Rusya ziyareti sırasında Moskova ve Ankara’nın, domatese uygulanan dışında tüm ticari kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya varmasının Türk sebze ve meyvelerinin Ukrayna’daki fiyatlarına nasıl yansıyacağını mercek altına aldı.

“Tayyip Erdoğan önce Kremlin’in dostuydu, sonra Rus uçağını düşürerek ‘sırtından vurdu’, şimdi ise barışarak yeniden dost oldu” denilen haberde, “Rusya’nın yaptırımları nedeniyle Türk üreticiler, mallarını ucuz fiyattan Ukrayna’ya satmak zorunda kaldı. Şimdi ne olacak?” sorusu yöneltildi.

Gazetenin görüşlerini aldığı Mariya Kolesnik adlı uzman, “Ukrayna’nın bugün Türkiye’den ihraç ettiği başlıca tarım ürünü domates. Çilek sevkiyatında hacimler çok yüksek değil. Türkiye, Avrupa pazarlarının en büyük çilek tedarikçilerinden biri. Bu kalemde fiyatlar değişebilir. Ukrayna Türkiye’den ayrıca üzüm de satın alıyor. Türkiye ile Rusya’nın anlaşmaya varmasının Ukrayna’da iç pazarı ve fiyatları etkileyeceğini düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

5.5.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.