“Türkiye ekonomisindeki kriz belirtileri, Ukraynalı tahıl ihracatçıları için fırsat”

“Dünyanın en fazla buğday ve arpa ithal eden ülkelerinden biri olan Türkiye, ekonomisindeki kriz belirtileri nedeniyle Ukraynalı tahıl ihracatçıları için çok büyük fırsatlar sunuyor.” Bu değerlendirme, Ukrayna, Rusya ve Kazakistan tarım sektörlerine dair haber ve analizlere yer veren APK-İnform sitesine ait.

Bu haber 21 Ağustos 2018 - 6:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna’nın Türkiye için en önemli buğday tedarikçilerinden biri haline gelebileceği belirtilen yazıda, “Türkiye ekonomisindeki kriz belirtileri küresel tahıl pazarının giderek daha fazla ilgisini çekiyor. Çünkü Türkiye bu sektörde önemli bir oyuncu, un ihracatında lider, dünyada en fazla buğday ithal eden ilk 15 ülke içinde” denildi.

Türkiye’nin 2017/2018 sezonunda Ukrayna’dan 480 bin 200 ton buğday ve 167 bin 600 ton arpa ithal ettiğine işaret eden site, Ekim-Temmuz 2017/2018 döneminde Ukrayna’nın Türkiye’ye 1 milyon ton mısır ihraç ettiği bilgisi aktardı.

Yeni sezonun başlangıcında Türkiye’nin Ukrayna’dan buğday ithalatında artış olduğu belirtilen yazıda, temmuz ayında Ukrayna’nın Türkiye’ye sattığı buğday miktarının bir önceki sezonun temmuz ayına göre yüzde 31 artarak 18 bin 200 tona yükseldiği kaydedildi.

Site ayrıca, Türkiye’nin döviz gelirlerini artırması için daha fazla un ihraç etmeye ihtiyaç duyduğuna, bu nedenle buğday ihracatını artırması gerektiğine dikkati çekti.

21.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.