Türk ve Ukraynalı turizmciler Odessa’da buluştu

Ukraynalı turistlerin yurt dışı tatil eğilimleri değişmedi. Turistik amaçlı yurt dışına çıkan Ukraynalıların ilk tercihi yine Türkiye.

Türkiye’den vazgeçmeyen Ukraynalı turistlerin turistik amaçlı yurt dışına çıkışlarda ilk tercihinin yine Türkiye olması bekleniyor. Türkiye’ye en fazla turist gönderen 10 ülke arasında yer alan Ukrayna pazarına yapılan öngörü ve beklentiler son gelişmelere rağmen değişmedi.

Bu beklenti ve öngörü; Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), THY ve Atlas Global işbirliğiyle Odesa’da düzenlenen workshop etkinliğinde teyit edildi. Söz konusu workshopa yaklaşık 200 kişiyle rekor sayıda Ukraynalı turizmci katıldı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından Ukrayna pazarına yönelik tanıtım çalışmalarıyla ilgili değerlendirme raporunda, Ukrayna turizm pazarının bu yılın Ocak-Ekim döneminde yüzde 7.3 artışla 1 milyon 301 bine yükseldiğini, bu yılın artışla kapanmasının beklendiği belirtildi.

Raporda, gelecek yıl için de iyimser beklentilerin sürdüğü belirtildi. Ukrayna’dan turizm amaçlı yurtdışına çıkışlarda Türkiye’nin ilk tercih edilen ülke olmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, şöyle denildi: “Ukrayna resmi gümrük istatistiklerine göre Ukrayna vatandaşlarının ziyaret ettikleri yerlerin başında Ukrayna ile ortak kara sınırı olan ülkeler yer alıyor.

Ukrayna ile kara sınırı olan Polonya ve Macaristan hem Avrupa kapısı olarak diğer ülkelere ulaşmak için bir giriş noktası hem de özel ve iş amaçlı çıkışlarda ilk uğrak noktası niteliğinde. Turizm amacıyla Ukrayna’dan yıllık çıkan turist sayısı yaklaşık 1.9 milyon olup, bu alanda Türkiye açık ara lider durumda.

Ukrayna istatistik verilerine göre 2017 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye giden turist sayısında yüzde 27 artış kaydedildi. Türkiye’den sonra 733 bin 597 kişiyle Mısır geliyor.”

Sonuçlar alınmaya başladı

“Ülkemizde nitelikli ve gelir getiren turizmin arttırılmasının hem Bakanlığımızın hem de sektörün önceliği” denilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “TÜROB’un Türk turizminin çeşitlendirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması çalışmaları kapsamında başlattığı ve ilk etapta Ukrayna pazarını hedefleyen projenin birinci ayağı Kiev’de gerçekleştirilmişti.

Projenin ikinci ayağı olan Odessa’daki workshop organizasyonu, yine Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, TÜROB, THY ve Atlas Global işbirliğinde Odessa Bristol Hotel’de düzenlendi. Tanıtım ve pazarlamada hedef odaklı çalışmanın önemini ortaya koyan organizasyonun temel amacı gelir getirici ve nitelikli turist profilinin artırılmasını sağlamak, kültür ve şehir turizmini geliştirmek ve turizm ürünlerindeki çeşitliliği sürdürülebilir kılmak olarak belirlenmiştir. Bakanlık ve özel sektörün verimli işbirliği içerisinde konaklama, operasyon ve ulaşım alanındaki temel paydaşlarını bir araya getiren organizasyon ile katılımcılara pazarda önemli iş fırsatları sunulmuştur.”

Raporda, bu tip organizasyonların amaçları şöyle sıralandı:

“Ülkemiz turizminde mevsimselliği en aza indirmek; gelir getirici ve nitelikli turist profilini artırmak; kültür ve şehir turizmini geliştirmek ve birbirini tamamlayıcı turizm ürünleri ile hedef pazarlarda kalış süresini ve harcama kalemlerini yükseltmek; mevcut pazarların alışılmış turizm eğilimlerini değiştirerek alternatif ürünler sunmak amaçlanıyor. Bu çalışmaların ilk sonuçları da alınmaya başlandı. Ukrayna’dan gelen turistler sağlık, kültür ve kış turizmi için de rotayı Türkiye’ye çevirdi. Kış ve sağlık turizminde önemli adımlar atılıyor.” (Hürriyet)

12.12.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.