Türk ve Ukrayna iş dünyası Kiev’de buluştu (VIDEO, FOTO)

Sonat KEREM, KİEV, (DHA) –   Türkiye İktisadi Araştırmalar Vakfı ile Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası, Türkiye-Ukrayna ekonomik ilişkilerinin ele alındığı bir sempozyum düzenledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nda düzelenen sempozyuma T.C. Ticaret Bakanlığı, Halkbank, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ve Credit Europe Bank destek oldu.

Türkiye İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) Başkanı Ahmet İncekara, bugüne kadar farklı ülkelerle Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğini geliştirmeye yönelik yaklaşık 30 ülkede seminerler düzenlediklerini söyledi. İncekara, bu etkinlikle Türk ve Ukrayna iş dünyaları arasındaki diyaloğu artırmak istediklerini belirtti.

“TÜRKİYE İLE BERABER BAŞKA ÜLKE PAZARLARINI FETHEDEBİLİRİZ” 

Türkiye’nin Ukraynalı ihracatçılar için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadiy Çijikov, “Hedefimiz ticaret hacmimizi 4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmak. Biz sadece Karadeniz havzasında komşu değil, aynı zaman stratejik ortaklarız. Ortak çabalarımız ile üçüncü ülkelerin pazarlarını fethedebiliriz. Zira değerli ürünlere sahibiz” dedi.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin 4,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirten T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, “Bu azımsanacak bir rakam değil. Fakat Türkiye ile Ukrayna’yı yan yana koyduğunuz zaman beklentilerin çok gerisinde kalan bir rakam” dedi.

İki ülke cumhurbaşkanlarının 10 milyar dolar ticaret hedefi koyduklarını hatırlatan Güldere, “Bu bile aslında mütevazı bir hedef. Madenlerin derinliklerinden uzayın karanlığına kadar iki ülkenin iş birliği yapabileceği muazzam bir perspektif var. Türk KOBİ kültürü, Türk girişimci ruhu, Ukrayna’da yeni yeni gelişen bu alanda bize müthiş iş birliği perspektifleri sunuyor. Ukrayna’da muazzam bir birikim, altyapı var. İki ülke ekonomisi el ele verdiğinde müthiş bir sinerji ile çok etkileyici projeler, etkileyici rakamlar ortaya çıkabilir” diye konuştu.

“SERBEST TİCARET MÜZAKERELERİ ZORLU GEÇİYOR”

Türkiye ile Ukrayna arasında uzun yıllardır devam eden serbet ticaret anlaşması (STA) görüşmelerine de değinen Büyükelçi, “Tabii ki STA müzakereleri zor müzakereler. Müzakereciler doğal olarak ülkelerinin hassas sektörlerine özel bir bakışla yaklaşıyorlar. Fakat eminim ki iki tarafta da büyük resmi görerek, sürdürübilir karşılıklı açılımlar temelinde, kaybedeni olmayacak bir anlaşma yapacak derinlik, birikim mevcut. Umuyorum ki bu anlaşma artık sonuçlandırılır ve arzu ettiğimiz hedeflere yürürüz” dedi.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Esin Acar Ergin, konuşmasında TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. TİKA’nın sürdürülebilir kalkınma faaliyetleri temelinde ekonomik iş birliğine ve özel sektöre özel önem verdiğinin altını çizen Ergin, “Yenilikçi çözümler ve iş birliği modelleri ile her iki ülkenin ekonomilerine ve insanlarına yarar sağlayacak projeler TİKA’nın öncelikleri arasında yer almaktadır” dedi.

Türkiye ile Ukrayna’nın ticaret hacminin 4,1 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten T.C. Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, “2008 yılında bu rakamın 6,5 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Şu anki ticaret hacminin gerçek potansiyeli yansıtmadığı görülmektedir” diye konuştu.

Türk Ukrayna İşadadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan ile Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği Başkanı Zafer Özbay (TUSİB) da katılımcılara derneklerinin faaliyetleri ve Ukrayna ekonomisi ile ilgili bilgi verdi.
Sempozyumun sonunda, iş adamı Mete Karaer’in moderatörlüğünde, Türkiye’de iş kurma ve iş yapmanın hukuki yönleri hakkında sunumlar yapıldı. Ardından Türk ve Ukraynalı iş insanları karşılıklı görüşmelerde bulundu.

GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

————–
Türkiye İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) Başkanı Ahmet İncekara’nin konuşması
Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennadiy Çijikov’un konuşması
Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere’nin konuşması
Salondan detaylar
TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Esin Acar Ergin’in konuşması
T.C. Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak’ın konuşması
Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan’ın konuşması
İş adamı Mustafa Başer’in konuşması
Salondan detaylar
İş adamı Mete Karaer’in konuşması

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.