Türk işadamlarından Çernobil mağduru çocuklarla 23 Nisan kutlaması

t1

TUİD’den konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“İnsanlık tarihinin en büyük çevre felaketi olan ve 26 Nisan 1986 yılında gerçekleşen Çernobil Nükleer kazasının 29. yıldönümü vesilesiyle Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Çernobil Çocukları fonu ve Türk Ukrayna İşadamları Derneği ortak bir organizasyon düzenledi.

Bu çerçevede felaketin bugüne uzanan sonuçlarından birinci derecede etkilenen 60 çocuk için bir günlük Kiev gezisi organize edilirken, aynı zamanda çocuklarla birlikte 23 Nisan Dünya Çocuk bayramı da kutlanıldı. Etkinliği T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ile eşleri Ave Brigader Tezel onurlandırırken, Büyükelçilik müsteşarı Özgün Öztürk T.C. Kiev Ekonomi Müşaviri Belkıs Gürsel Güleç, T.C. Kiev Kültür ve Turizm Müşaviri Berat Yıldız, THY Ukrayna Genel Hakan Yılmaz ve Türk işadamları etkinlikte hazır bulundu.

t12

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan Türk Ukrayna İşadamları Derneği(TUİD) başkanvekili Burak Pehlivan, “Dernek olarak yılda 40’ün üzerinde faaliyet yapıyoruz ancak bunlardan en önem verdiğimiz faaliyet bu faaliyet, zira hem 26 Nisan Çernobil felaketini anıyor hem de Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından yalnız Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına da armağan edilen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı burada sizlerle Ukraynalı kardeşlerimizle kutlama imkânı buluyoruz” derken, Ukraynalı çocuklara zamanlarını paylaştıkları için teşekkür etti.

Çernobil Çocukları Fonu başkanı Svetlana Vasilyevna tarafından kendisine armağan edilen, çocukların kendi elleriyle işlediği vişevanka’yı* giyerek bir konuşma yapan T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, “Türk işadamlarımız, Ukrayna’da yalnızca ticaretle uğraşmıyorlar, sosyal sorumluluk projelerine de imkanları doğrultusunda destek vermeye çalışıyorlar, bu kapsamda TUİD’e hem 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı hem de 26 Nisan’ı unutmayıp, böyle güzel bir faaliyet yaptıkları için teşekkür ediyorum” dedi. Tezel, ülkeler arası ilişkilerin ekonomik ve siyasi boyutu olduğu gibi, sosyal, kültürel ve insani boyutları da olduğunu, Türkiye’nin ve Ukrayna’nın iyi birer dost ve komşu ülke olduğunu hatırlatırken, Ukrayna Türkiye ilişkilerinin her geçen yıl her alanda daha da geliştiğini ifade etti.

t15

Çernobil Çocukları Fonu başkanı Svetlana Vasileyevna ise 4 yıldır Türk Ukrayna İşadamları Derneğinin katkılarıyla bu organizasyonu yaptıklarını, ülkede yaşanan tüm ekonomik, siyasi problemlere rağmen, her yıl kendilerine Ukrayna Türk iş dünyası tarafından verilen desteğin artarak devam ettiğini belirtti. Fon başkanı, onlarca kişi ve kurumdan yardım talebinde bulunuyoruz ancak çok az bir bölümünden bize dönüş oluyor, Türk işadamları ise bugüne kadar bizim yardım taleplerimizi hiçbir zaman geri çevirmediler” dedi. Svetlana Vasilyevna, “Çernobil Nükleer felaketinin günümüze ulaşan olumsuz sonuçlarından birinci derece etkilenen, Jitomir’in Narodiçi kasabasından gelen bu çocuklar Kiev’i geziyorlar, farklı bir kültür olan Türk yemeklerini tadıyorlar, çeşitli eğlence programlarına katılıyorlar ve yine farklı hediyeler alıyorlar, bunların hepsi buradaki Türk işadamları sayesinde oluyor, bunları bizler asla unutmayacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Organizasyon esnasında yapılan çekilişle 2 çocuk ve ailelerine Türk Havayolları ve T.C. Kiev Kültür ve Turizm müşavirliği tarafından Türkiye gezisi armağan edildi.”

Not: Vişevanka: Beyaz zemin üzerine farklı renklerde işlemelerle süslenmiş Ukrayna’nın yerel gömleği.

Fotoğraflar için: https://ukraynahayat.com/cernobil-cocuklarinin-23-nisan-kutlamasi

27.04.2015

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.