Türk işadamları Çernobil mağduru çocukları konuk etti

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD), Çernobil nükleer felaketinin yıl dönümü öncesi Çernobil Çocukları Vakfı ile ortak etkinlik düzenledi.

Çernobil kazasının zararlarından olumsuz etkilenen ve Çernobil Çocukları Vakfı’nın desteklediği çocuklar, TUİD tarafından Kiev’de konuk edildi. Etkinliğe Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet  Can Tezel de katıldı.

TUİD Başkanı Burak Pehlivan, Mangal Restoran’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı hem Türk çocuklarına hem de dünya çocuklarına armağan etti. 26 Nisan 1986 senesinde ise, insanlığın maalesef kendi eliyle yol açtığı en büyük felaket olan Çernobil felaketi yaşandı. Biz yedi yıldır beraber organize ettiğimiz bu etkinlikle hem 23 Nisan’ı kutlarken, aynı zamanda bu büyük felaketi de bir daha yaşanmaması adına anmış oluyoruz. Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) olarak yaptığımız tüm etkinlikler içinde bizim için en anlamlısı bu” dedi.

Daha sonra söz alan Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, “Bu etkinlik artık bir gelenek haline geldi. Ben önümüzdeki sene belki burada olmam ama bu güzel geleneğin devam edeceğini biliyorum. Bu anlamlı faaliyeti sürdürdüğü için öncelikle TUİD’e teşekkür ederim. Ukrayna gibi biz de çocuklarımıza çok önem veriyoruz. Bu yüzden bir çocuk bayramına sahibiz” diye konuştu.

Çernobil Çocukları Vakfı Müdürü Svetlana Kalistratova ise,  “Bu yıl yedinci kez Türk dostlarımız sayesinde bir araya geliyoruz. Öncelikle, Avrupa’nın en önemli işadamları derneklerinden biri olan derneğinizin başarılarının devamını diliyorum. Sizin çocuk bayramınızın ardından, Çernobil felaketinin yıl dönümü öncesi beraberiz. Bizim çocuklarımıza gösterdiğiniz bu ilgiden dolayı sizlere müteşekkiriz” ifadelerinde bulundu.

Büyükelçi Tezel’e hediye takdim eden Çernobil mağduru çocuklar, etkinliğin ardından TUİD’in organize ettiği geziye katıldı.

Ukrayna’da 1986 yılında Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan patlama tarihin en büyük çevre felaketlerinden birine yol açmıştı.

25.4.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.