Türk babanın Ukrayna’da hukuk zaferi: Aytaç Atasoy dört yıl sonra kızına kavuştu

Ukraynalı eşinin ülkesine götürdüğü 6 yaşındaki kızına kavuşabilmek için yıllardır hukuk mücadelesi veren Aytaç Atasoy nihayet mutlu sona ulaştı.

Haber Global’in haberine göre Ukrayna’da verdiği hukuk mücadelesini kazanan baba Aytaç Atasoy, dört yıl aradan sonra kızına kavuştu.

Aytaç Atasoy 2013 yılında Ukraynalı Yelena Nehoda ile evlendi. Bir yıl sonra kızları Amira Doğa dünyaya geldi. Anne, 2016’da Amira Doğa ile birlikte ailesini ziyarete Ukrayna’ya gitti ve bir daha dönmedi.

Ukrayna’ya defalarca giden Atasoy kızını yalnızca birkaç defa görebildi. Son çare olarak mahkemeye başvurdu.

2018’in sonunda Ukrayna Yüksek Mahkemesi, Amira’nın babasına verilmesine karar verdi. Ancak anne, kızıyla birlikte kayıplara karıştı.

Aytaç Atasoy,  kendisiyle aynı durumda olan bir başka baba İsmail Yüce ve annesi Songül Atasoy ile birlikte Ukrayna Devlet Başkanlığı önünde eylem bile yaptı.

Yıllar süren zorlu hukuk mücadelesinin ardından Amira Atasoy’un Ukrayna’daki yeri tespit edildi. Babanın rüyaları nihayet gerçek oldu, dört yıl sonra kavuştuğu kızı ile birlikte Türkiye’ye döndü.

Amira Doğa’nın bu süreci travmasız atlatması için annesi de Türkiye’ye gitti. Atasoy, annesinin bundan sonra da kızıyla istediği zaman görüşebileceğini söyledi.

“Kızımız Lorin’i de vatanımıza götüreceğiz” 

Öte yandan, Ukrayna’daki kızı Lorin Yüce’ye (6) ulaşmak için hukuk mücadelesini sürdüren İsmail Yüce, Ukrayna mahkemelerinden sonuç alamayınca başvurduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden gelecek kararı bekliyor.

UkraynaHayat’ın görüştüğü Yüce, kendisinin ve kendiyle aynı durumda olan diğer babaların da mutlu sona ulaşacaklarına inandığını belirterek, “Allah’in izniyle kızımız Lorin Yüce’yi de Amira Doğa gibi en yakın zamanda  alıp vatanımıza götüreceğiz” diye konuştu.

14.11.2020

Ukrayna’da Türk babalardan, başkanlık binası önünde eylem (VIDEO)

Ukrayna’da darbedilen Türk babadan yardım çağrısı (VIDEO)

Antalyalı baba: “Çocuğum Ukrayna’ya kaçırıldı, sesimi duyun” (VIDEO)

Türk babadan Zelenski’ye çağrı: “Kızım kaçırıldı, hukuksuzluğa son verin” (VIDEO)

Ukrayna’da kızını arayan Türk babanın davası yine ertelendi (VIDEO)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.