Türk babanın darp edilme anı Ukraynalı milletvekilini duygulandırdı (VIDEO)

Sonat KEREM, KIEV, (DHA) – Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Ludmila Marçenko, Ukrayna’da darp edilen Türk baba Tayfun Mustafaoğlu’na yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili, iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili Ludmila Marçenko Türk baba Tayfun Mustafaoğlu’nun (37) çocuğunu görmek için geldiği Ukrayna’da kimliği belirsiz kişilerce darp edilmesiyle ilgili Türk basın mensuplarına konuştu.

Türk babanın darp edildiği görüntüler duygulandırdı 

Türk baba Tayfun Mustafaoğlu’nun (37) çocuğunu görmek için geldiği Ukrayna’da kimliği belirsiz kişilerce darp edildiği görüntüleri izlerken duygulanan Marçenko, “Bu görüntülerden dolayı acı duydum. Çocuğun, annenin, babanın gözlerini görmek acı verici. Bu konuyla bizzat ilgilenmeye, yardım etmeye hazırım” dedi.

“Çocuklar mağdur olmamalı” 

Dağılmış ailelerde anne veya babasından uzaklaştırılan çocukların mağduriyet yaşamaması gerektiğinin altını çizen Ukraynalı milletvekili, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin de bu gibi durumlarda devreye girdiğini ve mağduriyet yaşayan kişilerle yakından ilgilendiğini vurguladı.

Marçenko, Ukrayna’da önceki yıllarda, anlaşmazlık yaşayan ailelerde çocuğun velayetinin her zaman anneye verildiğine ancak yapılan son yasal düzenlemelerin ardından ebeveynlerin eşit haklara sahip olduğuna dikkat çekti.

“Sorun diyalog yoluyla çözülmeli”

Marçenko’nun danışmanı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkan Yardımcısı Rasim Bekmezci de yaptığı açıklamada, “Milletvekili Hanım ile bu konuyu görüştük. Biraz önce de belirttiği gibi, bu konuyla şahsen ilgileneceğini söyledi. Ben de Türk babalarla kontağı konusunda kendisine yardımcı olacağım” dedi.

Bu tür sorunlarda anneyi ve babayı dinlemek gerektiğini belirten Bekmezci, “Konuyu diyalog yoluyla halletmek çok önemli. Çünkü çocuklar arada kalıyor, psikolojik olarak zarar görüyor. Daha önce de bir Türk babayı ve çocuğun babaannesini Ukrayna’da başka bir şehirde polis merkezinden dışarı atmışlardı. Onlar da eylem yapmışlardı. Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye de konuyu iletmişti. Hukuki yolu izlemekte fayda var” ifadelerinde bulundu.

Eşiyle yaşayan çocuğunu görmek için Ukrayna’ya gelen Tayfun Mustafaoğlu (37), kimliği belirsiz kişilerden şiddet görmüştü. Mustafaoğlu’nun boğazını sıkan ve kollarını tutan şahıslar, 6 yaşındaki çocuğunu zorla babanın elinden almıştı. Mustafaoğlu, Demirören Haber Ajansı (DHA) aracılığıyla yetkililere yardım çağrısında bulunmuştu.

17.7.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.