Turistlere tüyolar: Ukrayna’ya gelirken nelere dikkat etmeli?

havaalani2

Ukrayna ve Türkiye’nin karşılıklı olarak vizeleri kaldırması da bunda rol oynuyor. Ukrayna para birimi grivnanın son dönemde uğradığı sert devalüasyon, Ukrayna’yı “ekonomik” seyahat meraklıları için de cazip bir destinasyon haline getirdi.

Peki Ukrayna’ya giderken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte Ukrayna’ya gelmeyi planlayanlara bazı küçük tüyolar:

Ukrayna ve Türkiye 2012 yılında vizesiz rejime geçti. İki ülke vatandaşları 60 günü aşmamak kaydıyla birbirlerinin ülkelerine vizesiz giriş-çıkış yapabiliyor.

pasaport4Ukrayna’ya indiğinizde havaalanında ufak çaplı bir “soruşturma” ile karşılaşırsanız şaşırmayın. Bu, Ukrayna’nın “rutin”lerindendir. Muhtemelen Ukrayna’ya geliş amacınız ve nerede konaklayacağınız size sorulur. Eğer tatmin edici yanıtlar vermezseniz bu sorular uzayabilir. Her ihtimale karşı otel rezervasyon kağıdınızı, eğer bir tanıdığınızın yanında kalacaksanız adres, telefon bilgilerini yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ukrayna’ya iş için gelmiş olsanız bile, eğer vizesiz giriş yapıyorsanız, geliş amacınıza “turizm” demeniz sizi “baş ağrısı”ndan kurtaracaktır Aksi takdirde şirket bilgilerini sunmanız istenebilir ya da neden “ticari” vizenizin olmadığı sorulabilir. Ancak ender durumlar hariç Türkiye vatandaşları Ukrayna’ya sorunsuzca giriş yapabilirler.

Ukrayna’ya giriş ve çıkışlarda üzerinizde ne kadar nakit para bulunduğu sorulabilir. Yanınızda taşıyabileceğiniz miktar 10 bin euro. Bundan fazlası için gümrük beyanı gerekiyor.

Türkiye’den Ukrayna’ya uçan birçok havayolu şirketi var. Türk Hava Yolları Ukrayna’nın Kiev, Odessa, Lvov, Dnepropetrovsk, Herson ve Kırım’ın Simferopol kentlerine, Pegasus Hava Yolları ise Harkov ve Lvov kentlerine uçuyor. Donetsk uçuşları, ülkedeki iç karışıklıklar nedeniyle şu an yapılamıyor.

Ukraine International şirketi sene boyunca Kiev-İstanbul, yaz aylarında ise Kiev-Antalya ve Kiev-Dalaman seferleri düzenliyor. Bir başka seçenek ise charter uçuşları.

Ukrayna’da İngilizce bilen birini bulma sıkıntısı yaşamanız kuvvetle muhtemel. Bu nedenle Ukrayna’ya gelmeden, “hayatta kalmaya” yetecek kadar, bazı önemli kelimelerin Ukraynaca veya Rusçalarını bir kenara not etmenizde fayda var.

borispolHavaalanlarından kent merkezlerine toplu taşıma kolay ve ucuz. Ancak taksiler de Türkiye’ye kıyasla çok uygun fiyatlar sunuyor. Çoğu ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da havaalanlarında bekleyen taksiciler turist olduğunuzu anlayınca “özel tarife” uygulamaya kalkışabilir. Bu durumda kendinizden emin bir şekilde pazarlığa tutuşmanız olumlu sonuç verebilir.

Ukrayna’da da dünyanın birçok yerinde olduğu gibi havaalanlarındaki döviz bürolarında kurlar normalin altında. İlk etapta öncelikli ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar döviz bozdurursanız karlı çıkarsınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.