TUİD’den Melitopol Belediyesi’ne ziyaret: “Türk işadamlarının yatırımlarını bekliyoruz”

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Zaporoje ve Herson temsilcilikleri, Zaporoje iline bağlı Melitopol kenti yönetimi ile bir araya geldi. Toplantıda, Türk işadamları için bölgedeki yatırım olanakları ve karşılıklı işbirliği konuları görüşüldü.

Bu haber 12 Haziran 2018 - 7:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Toplantıya Melitopol Birinci Belediye Başkan Yardımcısı İrina Rudakova, Belediye Başkan Yardımcıları İvan Fyodorov ve Sergey Priyma, TUİD Zaporoje Temsilcisi Mesut Erk ile TUİD Herson Temsilcisi Ali Bulut katıldı.

Görüşmede sanayi, tarım, inşaat, bilgi teknolojileri gibi farklı sektörlerde işbirliği olanakları masaya yatırıldı.

Melitopol’ün sanayi potansiyeline dikkati çeken Rudakova, kent belediyesinin bölgeye yabancı yatırımcıları çekmeye yönelik aktif olarak faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Melitopol’ün tarım alanında sunduğu yatırım olanaklarına işaret eden İvan Fyodorov, bu sektördeki modernizasyon yatırımlarında Türk işadamlarının deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Sergey Priyma ise, Melitopol’de Zaporoje ilinin ilk teknoparkının inşa edilecek olmasının, bölgede daha fazla yatırım ve istihdam sağlayacağını umduklarını kaydetti.

TUİD Herson Temsilcisi Ali Bulut, Ukrayna’nın ve Zaporoje bölgesinin Türk işadamları için cazip yatırım olanakları sunduğunun altını çizdi.

TUİD Zaporoje Temsilcisi Mesut Erk ise, Melitopol’de 15 Haziran’da düzenlenecek Kiraz Festivali ve festival kapsamında organize edilecek Agroteritoriya adlı tarım iş forumunun, Türk işadamlarına bölgedeki yatırım imkanlarını daha yakından görme fırsatı sunacağını söyledi.

Taraflar ayrıca, Melitopol ile Türkiye’den bir şehrin kardeş şehir ilan edilmesine yönelik girişimlerde bulunulması konusunda anlaşma sağladı.

Toplantının ardından Melitopol Belediye Başkan Yardımcısı Sergey Priyma ve Melitopol Kalkınma Ajansı Müdürü İlya Krahmalova, TUİD yöneticilerine teknoparkın inşa edileceği alanı gezdirdi.

12.6.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.