TUİD’den Büyükelçi Yönet Can Tezel’e veda yemeği (FOTO ALBÜM)

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD), Ukrayna’daki görev süresi sona eren Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in onuruna veda yemeği düzenledi.

Onur İnşaat, Budget, Dalgakıran ve Limak şirketlerinin sponsor olduğu yemeğe, Türk ve Ukraynalı iş adamları ile profesyonellerin yanı sıra, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mikhail Titarçuk, Azerbaycan Ukrayna Büyükelçisi Azer Hudiyev, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Olga Çubrikova da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, şunları söyledi:

“TUİD olarak, görevi sona eren büyükelçilerimize veda, göreve yeni başlayan büyükelçilerimize hoş geldin organizasyonları düzenliyoruz. Ancak bugünkü organizasyon diğerlerinden biraz daha farklı ve bizler için özel. Yönet Can Tezel Büyükelçimizin göreve başladığı 2014 yılı Şubat ayında Ukrayna zor bir dönem yaşıyordu. Maydan olaylarının en canlı olduğu dönemdi. Hafızam beni yanıltmıyorsa, Sayın Büyükelçimiz, o dönemde güven mektubunu yeni yönetime veren belki de ilk büyükelçiydi. Yeni Ukrayna’nın reform sürecine katkıda bulunmanın yanı sıra, Sayın Büyükelçimiz, Türk iş dünyasının bu sürece katkı sağlaması ve Ukrayna ile Türkiye arasında ekonomik ve ticari anlamda ortak noktaların yakalanması konusunda da yol gösterici oldu. Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde altın çağ olarak değerlendirdiğimiz son beş senede geminin kaptanı, Sayın Büyükelçimizdi. Kendim ve derneğim adına, iş dünyamıza, derneğimize katkılarınızdan dolayı size şükranlarımı sunuyorum.”

Daha sonra söz alan Büyükelçi Tezel, “Böyle güzel bir oranizasyonda sizlerle bir arada olmaktan çok memnun oldum. Teşekkür ederim. Burak Beyin söylediklerinin büyük bir kısmını keşke hak ediyor olsam. TUİD camiasına kendimi hep çok yakın hissettim. Sizlerden yakınlık ve saygı gördüm. Ülkeye geldiğimde beni ilk karşılayanlardan ve destek olanlardandınız. Dinamizminiz ve enerjiniz ile Türkiye Ukrayna ekonomik ilişkilerine çok önemli katkılarda bulundunuz. Lütfen bunu devam ettirin. Yeni gelecek Büyükelçimiz Yağmur Bey de zaten bu ilişkileri sürdürecek” dedi.

Ukrayna’ya ilk geldiği yıllarla ilgili unutamadığı bir anısını payşan Tezel, “Ukrayna’da o yıllarda güven mektubu olamıyordu ama, Sayın Turçinov geçici Devlet Başkanı ve Başbakan seçildikten birkaç saat sonra askerlerin arasından parlamentoya girebilmiştim. Çok ilginç bir andı. Türk devleti gibi sizin de Ukrayna’nın geleceğine inanmaya devam edeceğinizi biliyorum. Ukrayna potansiyeli büyük bir ülke. Güçlü olmaya devam etmeliler, biz de Ukrayna’nın yanında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ukrayna Ekonomik Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, Ukrayna Bakanlar Kurulu adına, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv tarafından Büyükelçi Tezel’e yazılan teşekkür mektubunu okudu. Titarçuk, şunları söyledi:

“Türkiye ile Ukrayna arasındaki derin ilişkilere sağladınız katkılardan dolayı size teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye, bugün Ukrayna’nın en önemli ticari partnerlerinen biri. Sizin Büyükelçiliğiniz boyunca birçok alanda ilişkilerimizi geliştirdik. İki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesi için de çok ciddi çabalar sarf ettiniz. İş birliğimiz bundan sonra da artarak devam edecek. En önemlisi, aramızdaki güven ilişkisi. Sayın Tezel, iş birliğiniz ve dostluğunuz için size teşşekür ederim. Yaşasın Ukrayna, yaşasın Türkiye!”

Büyükelçi Tezel’in görev süresi boyunca Ukrayna’daki ihtilal, Rusya ile Türkiye arasındak uçak krizi, 15 Temmuz darbe girişimi, Rusya’nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi gibi önemli krizlerin meydana geldiğini hatırlatan DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, “Bunların hepsi, stratejik ortağımız olan Ukrayna’yı yakından ilgilendiren hadiselerdi. Sizin Büyükelçi olarak bu sıkıntılı dönemi çok iyi analiz ederek, layıkıyla yönettiğinize inanıyorum. Bu dönemde görevinizi başarıyla icra ettiğinizin bir göstergesi de, son beş yılda Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin geldiği nokta” dedi.

Büyükelçi Tezel hakkında düşüncelerini dile getiren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Olga Çubrikova ise, “Bugüne kadar çalıştığım en kibar, entelektüel Büyükelçisiniz. Üstün analiz yeteneğinizin hem Türkiye-Ukrayna ilişkileri, hem de tüm dünya için büyük faydalar sağladığına ve sağlamaya devam edeceğine inanıyorum” dedi.


24.11.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.