TUİD’de yeni yönetim göreve başladı: Listede hangi isimler var?

Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin (TUİD) 10’uncu olağan genel kurulu yapıldı. Tek listenin olduğu genel kurulda Burak Pehlivan yeniden başkanlığa seçildi. 

Kiev Intercontinental Otel’de düzenlenen genel kurula Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Haydar Koçak ve THY Ukrayna Müdürü Dinçer Sayıcı’nın da aralarında olduğu çok sayıda davetli ve TUİD üyeleri katıldı.

Türkiye ve Ukrayna ulusal marşlarının dinlenmesinin ardından, Divan Kurulu Başkanlığı’na Mehmet Seyfettin Küçük seçildi.

Büyükelçi Yağmur Güldere, konuşmasında Büyükelçilik olarak en yakın çalıştıkları örgütlerden birinin TUİD olduğunun altını çizdi. TUİD’i “Türkiye’nin Ukrayna’da iftihar ettiği projelerden biri” olarak nitelendiren Büyükelçi, “TUİD gerçekten faaliyetleriyle kendini gösteren ve fark yaratan bir organizasyon” dedi.

Ukrayna’da görevde olduğu 3,5 aylık sürede, Türkiye ile Ukrayna’nın çok büyük iş birliği potansiyeline sahip olduklarını gözlemlediğini belirten Güldere, “Büyükelçiliğimiz her zaman için buradaki vatandaşlara, iş adamı derneklerine, soydaşlarımıza destek olmayı sürdürecek. Ben Ukrayna’ya, büyük potansiyel arz eden Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde sizlerle birlikte kalıcı eserler yapabilmek için geldim. Sizlerdeki enerji bana gurur, mutluluk ve umut veriyor” diye konuştu.

“Hedefimiz Ukrayna ile ticareti 20 milyar dolara çıkarmak”

Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması (STA) hedefinin önemini vurgulayan Büyükelçi, “10 yılı aşkın süredir devam eden müzakeler var.  Sanıyorum AB üyelik müzakerelerinden sonra en uzun anlaşma müzakereleri olabilir bu. Bu anlaşmayı bir an evvel tamamlayıp, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticareti bugünkü 4,5 milyar dolar seviyesinden ilk etapta 10 milyar dolara, ardından 20 milyar dolarlara doğru çıkarmak hepimizin öncelikle hedefi” dedi.

TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, oy verme işlemi sonrası yaptığı konuşmaya TUİD üyelerine teşekkür ederek başladı. TUİD’de tek listeli seçimlerde en yüksek oy rekorunun kırıldığını belirten Pehlivan, “Bir başka unsur, TUİD ilk kez bir genel kurula bu kadar yüksek finansal rakamlarla girdi. Bu anlamda sizlere tekrar teşekkür ediyorum” dedi. Pehlivan, TUİD’in yeni dönemde de faaliyetlerinde süreklilik sağlamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Genel kurulun açılışındaki konuşmasında ise, TUİD’in bu sene 15’inci kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatan Pehlivan, “15 yılda 10 genel kurul yaptık, 6 farklı başkanımız oldu. Bu rakamlar derneğimizin ne kadar demokratik olduğunun önemli bir göstergesi. Derneğimizin katılımcı, eşitlikçi ve paylaşımcı yaklaşımı da bugün geldiğimiz noktada önemli rol oynadı” dedi.

Ukrayna’daki Türk sermayesinin bugün 2,6 milyar doları bulduğunu belirten TUİD Başkanı, “Bu 2,6 milyar dolarlık Türk sermayesinin yaklaşık yüzde 90’ı derneğimiz çerçevesinde temsil ediliyor. Ukrayna’daki Türk sermayesi hemen hemen ekonominin her alanına dokunuyor. Dolayısıyla üyelerimiz arasında sektör ayrım yapmıyoruz. Ülkemize mal olmuş Koç, Eczacıbaşı, Arkas gibi holdinglerle, bir kuru temizlemecimiz, esnafımız, restoran sahibimiz derneğimizde aynı hak ve imkanlara sahipler” diye konuştu.

TUİD’in dünyadaki tüm Türk işadamları dernekleri arasında en geniş şube ağına sahip dernek olduğunu belirten Pehlivan, Tuid.org.ua’nın, Facebook’ta 25 bin takipçi sayısına ulaşan ilk Türk iş derneği web sitesi olduğuna dikkat çekti.

TUİD’in, Türk iş dünyası ile yabancı iş dünyaları arasındaki iletişimi artırmaya son yıllarda önem verdiğini vurgulayan Pehlivan, “Bu çerçevede 2017 yılında Amerika Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası, Almanya Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası, Çin Ukrayna İşadamları Derneği, Büyük Britanya Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası, Fransa Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası ve Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası ile birlikte ICBAC’ı (International Council of Business Associations and Chambers in Ukraine) kurduk. Bu da bizim ortak sorunlarımızı daha gür şekilde ifade etmemizi ve muhatap kuruluşlarımızla ilişkilerimizin artmasını sağlıyor. Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın genel kurulunda konuşma yapan tek yabancı olma özelliği de bu çerçevede TUİD Başkanı’na nasip oldu” diye konuştu.

Burak Pehlivan, derneğin başarısında mali istikrarının sürdürülebilir olmasının öneminin de altını çizdi.

TUİD Başkanı ayrıca, Ukrayna’daki Türk toplumuna, TUİD üyelerine, Kiev Büyükelçilği’ne ve Ticaret Müşavirliği’ne derneğe katkılarından dolayı teşekkür etti.

TUİD’in Ukrayna’nın farklı kentlerindeki şubelerinin temsilcileri de birer konuşma yaparak faaliyetleri hakkında dernek üyelerini ve davetlileri bilgilendirdi.

TUİD’İN YENİ YÖNETİM KURULU ŞÖYLE:

NoAdı-SoyadıTemsil Ettiği Firma

BURAK PEHLİVANPOLİTEK IMPEKS

ALİ BULUTAGRO ZETA

3

CENK GÜLTEKİNESAN ECZACIBAŞI

EMRE KARAAHMETOĞLLUONUR TAAHHÜT

5

FATİH AYDINUKRCONS

FATİH TEVERWOOD INDUSTRIES

MEHMET SAÇAKLIOĞLUMETAL YAPI KONUT

8

MURAT GÜRÜNLÜOTOKOÇ

9

ORÇUN GÖMEÇEUROP BROKERS

10 

UFUK BAŞARANLİMAK

11 

VOLKAN TURHANKALDE GRUP

12 

YETKİN KOCABAŞSOLGAR
2.6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.