Trump davet etti, Zelenskiy yakında ABD’ye gidiyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i resmi görüşmede bulunmak üzere ülkesine davet ettiği bildirildi.

Bu haber 01 Haziran 2019 - 15:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Devlet Başkalığı İdaresi’nden yapılan açıklamada, Trump’ın Zelenskiy’e resmi davette bulunduğu, Ukraynalı liderin ABD’yi ziyaret etmeye hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada Zelenskiy’nin, ABD Temsilciler Meclisi’nde Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye yönelik sunulan yasa tasarısının, Kiev ve Washington arasındaki stratejik iş birliğinin önemli bir göstergesi olduğunu düşündüğü kaydedildi.

Zelenskiy’nin ABD ziyaretinin tarihi henüz açıklanmazken, Ukrayna basını, görüşmenin ABD ve Rusya başkanları Trump ile Vladimir Putin’in Haziran sonunda G20 zirvesinde bir araya geleceği toplantının ardından yapılmasının planlandığını yazdı.

Ukrayna’nın, Rusya-ABD ilişkilerinde pazarlık unsurlarundan biri olduğu yorumunu yapan Zerkalo Nedeli gazetesi, Washington’ın, Donbass krizinin çözümünün yanı sıra, Ukrayna’da tarım arazilerinin satışa çıkarılması, doğal gaz pazarı ve limanların kontrolü gibi konularda da Ukrayna’dan talepleri olabileceğini öngördü.

1.6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.