“Tosuncuk Ukrayna’da” iddiası ve medyanın hali

“Çiftlik Bank firarisi Mehmet Aydın Kiev’de.” Sansasyonel haberleriyle bilinen Takvim gazetesinin bu başlıkla ortaya attığı iddia dün Türkiye’de ses getirdi. Önde gelen gazete ve televizyon kanallarının internet siteleri haberi “son dakika” olarak duyurdu. Peki işin aslı neydi?

Önce Takvim gazetesinin ortaya attığı haberlere bakalım:

“Çiftlik Bank firarisi Mehmet Aydın Kiev’de

132 bin kişiden topladığı 1 milyar 100 milyon lirayla kaçan Çiftlik Bank’ın kurucusu dolandırıcı Mehmet Aydın, sevgilisinin yaşadığı Ukrayna’da görüldü. Mağdurlar hemen peşine düştü.

Çiftlik Bank’ta 1.1 milyar liralık vurgun yapan Mehmet Aydın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ortaya çıktı. Alacaklılar, kapısına dayandı. Kız arkadaşını ziyaret ettiği anlaşılan Tosuncuk, yüklü bir rüşvet vererek paçayı sıyırdı. Mağdurlar ise afiş bastırıp aramaya başladı.

BÜYÜK DOLANDIRICI MEHMET AYDIN’I BULANA 350 BİN DOLAR ÖDÜL

Uruguay’da olduğu sanılan Tosuncuk’un, Ukrayna’da tatlı hayat yaşadığı anlaşıldı.

Çiftlik Bank firarisi Mehmet Aydın, Arena City’de ortaya çıktı

Çiftlik Bank’ta 1.1 milyar liralık vurgun yapan Mehmet Aydın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ortaya çıktı. Sık sık ünlü eğlence merkezi Arena City’ye gittiği anlaşıldı.

Çiftlik Bank’ta 1.1 milyar liralık vurgun yapan Mehmet Aydın, Kiev’de ortaya çıktı. Sık sık ünlü eğlence merkezi Arena City’ye gittiği anlaşıldı..

Mehmet Aydın’ın izine Ukrayna’da rastlandı. Kiev’deki Arena City’de mağdurlarla karşılaştı. Ama yine kaçtı. Tosuncuk’un sevgilileri adına restoran açıp ev aldığı vurgulandı.”

Mehmet Aydın’ı Ukrayna’da kimin gördüğü, peşine düşen mağdurların kimler olduğu, 350 bin dolar ödülü kimin vadettiği gibi en önemli bilgiler ise haberde yok. Yok, çünkü önemli olan haberin gerçekliği değil, ne kadar “tık” alacağı…

Peki nereden çıktı bu haber?

Takvim gazetesinin haberinin “kaynağı”, kendisini gazeteci olarak tanıtan Ziya Kara isimli bir kişi. Sahibi olduğunu söylediği internet sitesinde, “Çiftlik Bank dolandırıcısı Kiev’de Ziya Kara’ya yakalandı” başlıklı bir paylaşım yapan Kara, Mehmet Aydın olduğunu iddia ettiği kişinin fotoğrafı için ise şu notu düşmüş:

“Başka birinin kimliğini kullanan Mehmet Aydın’ın son zamanlarda oldukça kilo verdiği, zayıflayıp fit bir görünüme kavuştuğu görünüyor.”

Görüldüğü gibi bu kişinin “Çiftlik Bank” şüphelisi Mehmet Aydın ile hiçbir benzerliği yok.

Evet, Takvim gazetesi bunu bile bile, doğruluğunu sorgulamadığı bir iddiayı okuyucularına “kesin bilgi” olarak aktardı, birçok medya kuruluşu da asparagas olma ihtimali yüksek olan bu haberin üzerine atladı…

UkraynaHayat editörü ve DHA Ukrayna muhabiri Sonat Kerem’in konuyla igili haberi için tıklayın.

20.11.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.