Tiryakilere kötü haber: Kapalı alanlarda Iqos içmek yasaklanabilir

Ukrayna’da elektronik sigaralara ve son dönemde popülerleşen, Iqos markasıyla tanınan ısıtmalı sigaralara yönelik yeni yasaklar gündemde. 

Ubr.ua’nın haberine göre, Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın hazırlandığı yasa tasarısı, kamusal alanlarda tüm elektronik ve ısıtmalı sigaraların kullanımının yasaklanmasını öngörüyor.

Yeni tasarıda, duman ya da buhar çıkaran tüm ürünlerin normal sigara kapsamına alınması ve aynı yasaklara tabi tutulması teklif ediliyor.

T.C. Ticaret Bakanlığı, özellikle KKTC ve Ukrayna’dan Türkiye’ye sokulan ve normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu iddia edilen ısıtmalı tütün ürünlerinin yolcu yanında getirilmesini yasaklamıştı.

Milliyet’in kısa süre önce dikkat çektiği habere göre, sigara lobileri, tütünün yakılmadan ısıtılmasına dayanan sistemin sağlığa daha az zararlı olduğunu öne sürerek, “yeni nesil sigaraların” sigara ve tütün yasaklarından muaf tutulmasını istiyor.

Ancak, ürünün sağlığa daha az zarar verdiğine dair bilimsel bir veri bulunmuyor. Bu tip cihazlar, sigara bağımlılığının temel sebebi olan nikotinin solunmasını sağlıyor.

26..6.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.