Timoşenko yine sahnede: “Yeni Ukrayna’yı kuracağız, parlamenter sisteme geçeceğiz”

“Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin çoğu yoksul. Başarılı ülkelerin büyük bölümünde parlamenter sistem var.” Bu açıklama Ukrayna’nın eski Başbakanı Yuliya Timoşenko’dan geldi.

Ukrayna’da kamuoyu araştırmalarına göre son dönemde ciddi halk desteğine sahip olan eski Başbakan Yuliya Timoşenko, önümüzdeki sene mart ayında yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimleri için şimdiden kolları sıvadı.

Vatan (Batkivşina) Partisi Genel Başkanı Timoşenko, Kiev’de Expo Plaza Fuar Merkezi’nde dün düzenlediği “Ukrayna’nın Yeni Politikası” adlı forumda iktidara meydan okudu.

Ukrayna’yı yarı başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçirme vaadiyle propaganda kampanyası başlatan eski Başbakan, “Tek bir kişinin makam odasında, başka birilerinin etkisi altında millet adına karar alması geleneğine devam mı edeceğiz?” dedi.

“Toplumsal tartışma ve uzlaşma yoluyla” ülkenin yeni politikasının belirlenmesi çağrısında bulunan muhalif lider, parlamento seçimlerinde halkın aynı zamanda başbakanı da seçmesi teklifini ortaya attı.

Timoşenko, politologların, ekonomistlerin, aktivistlerin, bloger’ların, toplum adamlarının, gazetecilerin katıldığı “Yeni Ukrayna Politikası” adlı forumu ağustos ayında tekrarlayacağını açıkladı.

Sahnede striptizli protesto

Bu arada Timoşenko’nun konuşma yaptığı sırada bir kişi yarı çıplak halde sahneye çıkarak muhalif lidere çiçek verdi. Eylemcinin sırtında “Ukrayna’nın Yeni Politikası” yazısı ve kalçalarını işaret eden ok olduğu görüldü.

16.6.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.