Timoşenko adaylığını duyurdu: “Ukrayna’yı ayağa kaldıracağım”

Ukrayna’nın eski başbakanı Yulya Timoşenko gelecek yıl Mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.

Sosyal medya hesabında paylaştığı videoyla Petro Poroşenko’nun rakibi olacağını duyuran 57 yaşındaki deneyimli siyasetçi, geçen hafta “Ukrayna için yeni rota” başlıklı seçim programını kamuoyuna açıklamıştı.

Timoşenko ‘Otoriter bir oyun oynamayacağım. Ukrayna’yı yeniden ayakları üzerine kaldıracağım. Başkanlık ofisi benim için oyun yeri değil. Orası, ülkenin özlediği değişimleri ortaya koyacağım yer olacak” ifadelerini kullandı. Timoşenko ayrıca başkan seçildiği taktirde yeni anayasa için bir de referandum düzenleyeceğini açıkladı.

Daha önceden iki kere başbakanlık koltuğuna oturan Timoşenko 2010 ve 2014 yıllarında Rusya yanlısı Petro Poroşenko’ya karşı giriştiği başkanlık yarışını kaybetmişti. Görevdeki Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise Mart 2019’da yapılacak seçimlerde aday olup olmayacağını sonbahar ayında açıklayacak.

Batı yanlısı Turuncu Devrim liderlerinden Yulya Timoşenko Kırım ile ilgili düşünceleriyle biliniyor. Kırım’ı tekrar Ukrayna topraklarına katacaklarını belirten Timoşenko 2011’de Viktor Yanukoviç’e karşı giriştiği başkanlık yarışı sonrası hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları sebebiyle tutuklanmış, 2014 yılında başkent Kiev’de bulunan Maidan’da patlak veren gösterilerin başarılı olması sonrası serbest bırakılmıştı.

57 yaşındaki siyasetçi son anketlere göre Ukrayna seçmenlerinin yüzde 14 ila 16’sının desteğine sahip. (Euronews)

22.6.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.