TİKA’dan Ukrayna’da yeni yardım projeleri (FOTO)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni projelerle Ukrayna’ya destek olmayı sürdürüyor.

Bu haber 30 Ağustos 2018 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TİKA’nın Ukrayna’nın farklı bölgelerinde kısa süre önce tamamladığı birçok yardım projesinin açılışı yapılırken, yeni projeler için de anlaşmalar imzalandı.

Ukrayna’nın Odesa ilinin en büyük ilçesi olan Bilyayivka’nın idari ve sosyal altyapısı TİKA’nın desteği ile güçlendirildi. Engelliler, çok çocuklu aileler, savaş gazileri, Çernobil faciası mağdurları gibi sosyal yardıma muhtaç vatandaşlara hizmet veren Bilyayivka Sosyal Güvenlik Müdürlüğünün kurumsal kapasitesi ve Bilyayivka İlçe Hastanesi ile Velıkıy Dalnik köyü Sağlık Ocağının altyapısı iyileştirildi.

Projenin açılışında konuşan Bilyayivka İlçe Meclisi Başkanı Vasil Samokiş, merkezden uzakta bulunan bir ilçeye özellikle sosyal hizmetler alanında destek elinin uzatılmasının öneminin altını çizerek, ilçe sakinlerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Ardından söz alan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram BOLAT, TİKA’nın Ukrayna’da 1997 yılından bu yana eğitim, sağlık, kültür, restorasyon, su sağlama ve kurumsal kapasite geliştirme alanlarında toplam 500 projeyi hayata geçirdiğini belirtti. TİKA’nın özellikle sağlık ve sosyal hizmetler alanlarına önem verdiğini söyleyen Bolat, Bilyayivka’da yapılan bu projelerle, yerel halk için daha konforlu yaşam koşullarının oluştuduğunu ifade etti.

Odesa’ya bağlı Bilgorod-Dnistrovskiy (eski adıyla Akkerman) İlçe Hastanesinin fiziki altyapısı da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yenilendi. Hastane bünyesinde faaliyet gösteren Kulak-Burun-Boğaz Ünitesinin cephe ısı yalıtımı, çatı yenilenmesi, kapı ve pencere değişimi ile iç odaların tamiratı TİKA’nın desteği ile yapıldı

Gagavuz Türklerine TİKA’dan yardım eli

Odesa’nın güneyinde yer alan ve nüfusunun çoğunu Gagavuz Türklerinin oluşturduğu Kotlovina köyündeki Genel Eğitim Okulunun fiziki altyapısı TİKA tarafından güçlendirildi.

Gagavuz Türklerinin yaşadığı Vinogradovka köyünde içme su problemi TİKA’nın desteği ile çözüldü. Nüfusunun çoğunluğu Gagavuz Türklerinden oluşan Bolgrad ilçesine bğalı Vinogradovka köyünde içme suyu sorununa kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla su arıtma kompleksi kuruldu.

TİKA ayrıca, Ukrayna’nın güney kesimlerinde yaşayan Gagavuz Türklerinin kültürünün ve geleneklerin canlandırılmasını amaçlayan Gagavuz Kültür Evi’nin tadilatı ve donanımı projesinin yapımına ilişkin anlaşmayı da imzaladı. Ukrayna’daki nüfusları 37 bin 200 olan Gagavuz Türklerinin çoğu, Odesa’ya bağlı Bolgrad, Reni ve Kiliya ilçelerindeki köylerde yaşıyorlar.

TİKA’dan Batı Ukrayna’da engellilere ve gazilere destek

TİKA, Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentinde, engellilere, gazilere ve malulen emeklilere bakım hizmeti veren Lviv Geriatri Pansiyonunun işlevselliğinin artmasını amaçlayan destek projesine ilişkin anlaşmayı imzaladı. Lviv’de 1950’li yıllardan bu yana 400 yatak kapasitesiyle faaliyet gösteren Lviv Geriatri Pansiyonunun tadilatının ve donanımının TİKA’nın desteği ile yapılması planlanıyor.

30.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.