TİKA’dan Ukrayna’da yeni proje (FOTO GALERİ)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna’daki destek faaliyetlerini sürdürüyor. TİKA’nın ülkede eğitim altyapısını destekleme projesi kapsamında son olarak, Kiev’de işitme engelli çocukların da öğrenim gördüğü bir anaokulunun dış cephe ısı yalıtımı yapıldı.

Bu haber 23 Haziran 2017 - 11:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

tika13

TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğünün eğitim altyapısına destek programı kapsamında hayata geçirdiği yeni projenin ardından, Kiev Obolon semti 602 numaralı anaokulunda açılış töreni düzenlendi.

Törene, Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kiev Obolon Bölge İdaresi Başkanı Aleksandr Tsibulşçak ve Kiev Şehir Meclisi Üyesi Ludmila Postanko katıldı.

Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, törende yaptığı konuşmada, “TİKA, Ukrayna’da uzun yıllardır çok güzel işler yapıyor. Maalesef Kırım’da ve hükümetin kontrolünde bulunmayan bölgelerde son dönemde çalışmaları olmadı, olamadı, ama onun dışında Türk-Ukrayna dostluğunu ortaya koyan, gösteren çalışmaları devam ediyor” dedi.

Okul öncesi eğitimin öneminin altını çizen Tezel, “Dostluğumuzun göstergelerinden biri olan TİKA yardımları çerçevesinde bugünkü okul programında gördüğümüz bu iyileşme sayesinde, çocuklar kışın biraz daha rahat edecekler” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Kiev’e gelecek”

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin çok iyi bir dönemden geçtiğini vurgulayan Büyükelçi, çok yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kiev’i ziyaret edeceği bilgisini de verdi.

20 yılda 40 milyon dolarlık proje

TİKA’nın Ukrayna’da 20 yılda toplam 40 milyon dolar tutarında 300’ü aşkın projeyi hayata geçirdiğini belirten TİKA Ukrayna Program Koordinatöri Hacı Bayram Bolat, “Bu, TİKA olarak Kiev’in Obolon semtinde yaptığımız ikinci proje. Bundan iki sene önce 590 numaralı anaokulunun tadilatını ve tefrişatını yapmıştık. Şimdi de bu anaokulunun dış cephe ısı yalıtımını gerçekleştirdik. Obolon’da projelerimize bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna’nın tüm bölgelerinde birçok proje yaptıklarını söyleyen Bolat, “Özellikle yerlerinden edilmiş insanların yaşadığı Melitopol, Zaporoje, Dnipro gibi bölgelerde eğitim projelerine ağırlık veriyoruz. Ukrayna genelinde sadece eğitim değil, sağlık başta olmak üzere kurumların kapasite artırımı, insan kaynakları profillerinin yükseltilmesi gibi birçok alanda projelerimiz bulunuyor” şeklinde bilgi verdi.

TİKA’nın anaokulu ve orta öğrenim okullarının yanı sıra Taras Şevçenko Üniversitesi, Mogilyanska Akademisi, Diplomasi Akademisi, Kamu Yönetimi Akademisi gibi Ukrayna’nın önde gelen yüksek eğitim kurumlarında da önemli projelere imza attığını belirten Bolat, “Eğitim başta olmak üzere, yeni Ukrayna’nın yeni kurumlarının yeniden yapılandırılmasında hem altyapı hem tecrübe paylaşımı gibi birçok proje gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Türkiye ve Ukrayna bayraklarının asıldığı açılış töreninde anaokulu öğrencileri dans gösterisi yaptı.

tika1 tika2 tika3 tika4 tika5 tika6 tika7 tika8 tika10 tika11 tika12 tika15 tika19

23.6.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.