TİKA’dan Kiev’de çocuk hastanesine yardım (FOTO)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna’da sağlık alanındaki yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Kiev’de yardıma muhtaç çocukların tedavi gördüğü bir hastane TİKA tarafından modernize edildi.

Bu haber 27 Temmuz 2018 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kiev’de dar gelirli ailelerin çocuklarının, kimsesiz, engelli ve Çernobil faciası mağduru çocukların tedavi gördüğü Sekiz Numaralı Çocuk Kliniği’nin fiziki ve teknik altyapısı TİKA tarafından yenilendi.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, projenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “1910 ylında inşa edilen, Kiev’in en köklü çocuk hastanelerinden birisinde bulunmaktan dolayı çok mutluyum. 2014 yılında buraya ultrason cihazı desteğinde bulunmuştuk. Bu hastanede dar gelirli ailelerin çocuklarının, engelli, yetim ve Çernobil mağduru çocukların tedavi görüyor olmaları bizim için ayrıca anlamlı. Ülkenin doğusundan ve Kırım’dan gelen çocuklara burada tedavi olanağı sunulmasını da memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Ukrayna’da TİKA’nın sağlık projelerini üç temel üzerinde yürüttüğünü belirten Bolat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birincisi, hastanelerin, sağlık ocaklarının, tıp merkezlerinin fiziki altyapılarının yenilenmesi. İkincisi, sağlık kuruluşlarının teknik altyapılarının yenilenmesi, modern donanım cihazlarının temin edilmesi. Üçüncüsü, seminerler, çalıştaylar, sağlık kongreleri, eğitim programlarıyla tecrübe paylaşımının sağlanması. Fiziki altyapısını yenilediğimiz bu hastaneye, biyokimya ve hematoloji için analizatör cihazları temin ettik.

Yılda 3 bin çocuğun tedavi gördüğü bu köklü hastanede, TİKA’nın katkıları sonrası çocukların daha modern şartlarda tedavi göreceklerini ümit ediyorum. Ayrıca Kiev’deki Bogomolets Tıp Üniversitesi’nin öğrencilerinin de bu hastanede uygulamalı eğitim alamları ve staj yapmaları da bizim için ayrıca önem taşıyor.”

Daha sonra söz alan hastanenin Başhekimi Vladimir Dembitskiy ise, “Ukrayna’nın zor zamanlardan geçtiği ve Kiev’e iç göçün arttığı bir dönemde hastaneye yardım elini uzatan TİKA’ya minnettarız” dedi. TİKA’nın, hastaneye en fazla katkıyı sunan kuruluş olduğunun altını çizen Dembitskiy, TİKA’nın destekleri sayesinde çocukların daha modern şartlarda tedavi olma imkanına kavuştuklarını belirtti.

1997 yılında Ukrayna’da faaliyete başlayan TİKA’nın, Ukrayna genelinde bügüne hadar hayata geçirdiği 500 projenin 40’tan fazlasını sağlık alanındaki projeler oluşturuyor.

27.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.