TBMM Milli Savunma Komisyonu Kiev’e geldi: “Askeri işbirliğimiz gelişiyor”

TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi’ni (KTMM) ziyaret etti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Türkiye’nin Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığını ve Kırım Tatarlarına yönelik baskıların bir an önce son bulmasını istediklerini söyledi.

Komisyon üyeleri, Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve KTMM Başkanı Refat Çubarov ile görüştü.

Komisyon Başkanı Beyazıt, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kırım ile ilgili pozisyonunun net olduğunu ifade etti.

“Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakını asla tanımıyoruz.” diyen Beyazıt, “Kırım’da yaşanan insan hakkı ihlallerinin, haksız tutuklamaların, baskıların bir an önce son bulmasını istiyoruz. Kırım Tatarlarının istedikleri yaşam düzeyine bir an önce ulaşmasını istiyoruz.” diye konuştu.

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem de Türkiye’nin Kırım Tatarlarına daha fazla destek vermesi gerektiğine dikkati çekti. Ertem, uluslararası alanda desteğin sürekli gündemde tutulması için çaba sarf edeceklerini dile getirdi.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın ise Kırım trajedisinin ağıtlar ve acılarla sürekli akıllarda olduğunu söyledi. Ukrayna krizinde en çok mağdur olan kesimin Kırım Tatarları olduğunu belirten Aydın, “Diplomasi kanalını milli mücadele sayıp, uluslararası beklentilere cevap verecek şekilde lobi faaliyeti ile bu Kırım meselesine dikkat çekmemiz gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da Kırım Tatarlarının tarih boyunca vatanlarından sürüldüğünü kaydetti.

“Kırım Tatarlarını vatanlarından ayrılmaya mecbur bırakmak Rusların tarihi politikasıdır.” ifadesini kullanan Kırımoğlu, bu politikanın bugün de devam ettiğini anlattı.

Tam vatanlarına kavuştuklarını düşünürken bu mücadelenin yeniden başladığını vurgulayan Kırımoğlu, “Savaş ya da kan dökerek vatanımıza geri almak stratejimiz değil. Ukrayna oraya güçle girmeye çalışırsa etnik temizliğe tabi tutuluruz. Amacımız diplomatik yollarla Kırım’ı geri almaktır. Bütün dünyanın bu mücadelemize yardım etmesi lazım. Bize verdiği destek nedeniyle Türkiye’ye minnettarız.” dedi.

Komisyon Başkanı Beyazıt ile komisyon üyeleri, Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Petrenko ile Kiev’de Bakanlık binasında görüştü.

Beyazıt burada yaptığı konuşmada, dost, stratejik ortak ve komşu ülke olarak Ukrayna ile Türkiye’nin ilişkilerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin her anlamda geliştiğini ve derinleştiğini dile getiren Beyazıt, özellikle savunma sanayisinde ilişkiler bakımından iyi bir noktada olunduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediklerine dikkati çeken Beyazıt, “Ukrayna’daki sorunun uluslararası hukuka dayalı bir yöntemle çözüme ulaşmasını istiyoruz. Minsk Anlaşması’nın uygulanmasını kritik önemde görüyoruz ve bu yöndeki çabaları destekliyoruz.” dedi. (AA)

26.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.