Sürücüler dikkat! Trafik kameraları geri dönüyor

yol

Segodnya gazetesinin haberine göre, Ukrayna İçişleri Bakanlığı, önümüzdeki ekim ayına kadar kara yollarına 5 bin kamera yerleştirmeyi planlıyor.

Ukrayna’da 2008 yılında trafikte kamera uygulamasına geçilmesi parlamentoda kabul edilmiş, ancak 2010 yılında Anayasa Mahkemesi uygulamayı yasa dışı ilan etmişti. Yeni projenin hayata geçmesi ile birlikte, yollardaki kameraların yeniden trafik ihlallerinin tespiti için kullanılacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Arsen Avakov, “Yeni uygulama öncesi 4 Temmuz’da deneme yapıldı. Odessa’da iki, Kiev’de bir kamera yerleştirildi. Altı saat içerisinde üç kamera ile toplam 3 milyon grivna tutarında ceza saptandı” dedi.

Ukrayna genelinde ekim ayına kadar 5 bin yeni kamera yerleştirilmesi, ancak uygulamaya tam anlamıyla önümüzdeki sene geçilmesi planlanıyor.

Yollardaki gizli kameralar, hız, kırmızı ışık, şerit, park, kaldırım, hemzemin geçiş ihlallerini ve toplu taşıma araçlarına tahsis edilen şeritlere geçen araçları tespit edecek.

Böylece trafik kazalarının yüzde 30 oranında azaltılması hedefleniyor.

7.7.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.