Son iddia: “Türkiye, Kırım’dan gelen gemilere yasak koydu”

Türkiye’nin Kırım’dan gelen gemilerin Türk limanlarına kabul edilmesine yasak getirdiği belirtildi.

Kararın, Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretle bağlantısı bulunmadığı kaydedildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizcilik Meclisi’nden bir yetkilinin RİA Novosti’ye yaptığı açıklamaya göre Türkiye’deki tüm deniz taşıma ve liman işletmesi kuruluşlarına bu yöndeki kararname iletildi.

Denizcilik Meclisi’nin bu kararnameyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan aldığını da belirten yetkili, bu adımın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta gerçekleştirdiği Ukrayna ziyaretiyle bir ilgisi bulunmadığının altını çizdi.

Yetkili, “Kırım’da limanlar faal. Gayriresmi yük indirmeler yapılıyor. Bu yönde bilgiler sızdığı için gayriresmi faaliyetlerin önlenmesi amacıyla böyle bir karar alındı” diye vurguladı.

Ukrayna Başsavcılığı Sözcüsü Larisa Sargan, dün yaptığı açıklamada Başsavcı Yuriy Lutsenko’nun Türk yetkililerle Kırım’daki limanlara giriş yapan Türk gemilerinin kontrolünün sıkılaştırılması konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada vekillerinden Andrey Teteruk, Kırım ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri yok etmek için Kırım’ın etrafında ‘zehirli atmosfer’ oluşturulmasını, ayrıca Kırım’a giriş yapan gemilere bakım yapma yasağının getirilmesini ve gemi kaptanlarının gözaltına alınmasını önermişti. (Sputnik)

14.10.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.